Home Biznes Finansowanie Niższe koszty eksploatacji samochodów elektrycznych impulsem dla przedsiębiorców

Arval: Barometr Flotowy 2023

Niższe koszty eksploatacji samochodów elektrycznych impulsem dla przedsiębiorców

Arval: Barometr Flotowy 2023

Niższe koszty eksploatacji samochodów elektrycznych impulsem dla przedsiębiorców

InPost jest w czołowce firm, które elektryfikują floty
Fot. InPost
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Z najnowszej edycji „Barometru Flotowego”, tworzonego przez Arval Mobility Observatory na podstawie badań przeprowadzonych w 25 krajach świata, wynika, że nasi przedsiębiorcy są gotowi do powiększenia flot samochodowych bardziej niż firmy w innych krajach Europy. 71% krajowych firm chce korzystać z zelektryfikowanych aut osobowych, w porównaniu do 77% w innych europejskich krajach. Z kolei 19% firm w Polsce (wobec 34% w UE) rozważa wykorzystywanie elektrycznych aut dostawczych. Dziś u nas korzysta z nich zaledwie 3% firm. Polscy przedsiębiorcy chcą jeździć samochodami elektrycznymi głównie z uwagi na niższe koszty eksploatacji.

Z danych zebranych na potrzeby Barometru Flotowego wynika, że 29% polskich firm korzysta z wynajmu długoterminowego, 32% z leasingu, 30% kupuje auta za gotówkę, zaś tylko 5% przedsiębiorstw finansuje zakup nowych samochodów z kredytu.

Postęp w elektryfikacji flot

W ciągu najbliższych trzech lat wyraźnie wzrośnie liczba firm z udziałem samochodów zelektryfikowanych. Już 71% polskich przedsiębiorstw korzysta lub zamierza korzystać z samochodów hybrydowych i elektrycznych. To duży skok w porównaniu do ubiegłorocznego badania, gdzie taki zamiar deklarowało 54% badanych. Z elektrycznych samochodów korzysta obecnie 16% respondentów z Polski. Całkowity udział samochodów elektrycznych, zarówno osobowych, jak i użytkowych, w polskich flotach w okresie najbliższych trzech lat ma wynieść 4%.

Zdaniem Radosława Kitali, Consulting & Arval Mobility Observatory Manager w Arval Service Lease Polska przesiadkę na elektryki napędzają również użytkownicy samochodów dostawczych, ponad połowa z nich deklaruje, że głównym powodem jest potrzeba obniżenia kosztów transportu.

– Obecnie to w większości firmy logistyczne i kurierskie, a dla nich samochód jest podstawowym narzędziem pracy i każde obniżenie kosztów w tym zakresie przekłada się na skokowy wzrost rentowności. Pozostałe sektory dopiero zaczynają dostrzegać korzyści wynikające z eksploatacji takich pojazdów – podkreśla Kitala.

Infrastruktura ładowania aut elektrycznych nadal przeszkodą

Ankietowani wciąż dostrzegają bariery dla wprowadzania aut elektrycznych do flot. Największa z nich to wysoka cena, wskazywana przez 41% respondentów. I to pomimo funkcjonującego programu „Mój elektryk”, który może obniżyć cenę zakupu lub wynajmu pojazdu osobowego o 27 000 złotych, a dostawczego nawet o 70 000 złotych. Infrastruktura w naszym kraju powoli przestaje być główną barierą dla rozwoju elektromobilności, to przez fleet managerów wciąż jest wymieniana jako jedna z największych przeszkód dla przesiadki na auta napędzane energią elektryczną. Taki powód wskazuje 37% badanych, na równi z brakiem możliwości ładowania aut w domu oraz małym wyborem modeli dostępnych na rynku – choć zgodnie z monitoringiem Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, klienci w Polsce mogą wybierać spośród 110 w pełni elektrycznych modeli samochodów. By walczyć z problemem niewystarczającej infrastruktury, ponad jedna trzecia ankietowanych rozważa zainstalowanie ładowarki u siebie w firmie. Zaledwie 4% firm ma już własny punkt ładowania.

Źródło: Arval
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory