Home Pojazdy Dostawcze Nissan Nissan wycofuje się z Rosji i sprzedaje fabrykę plus aktywa za 1 euro 

Nissan opuszcza Rosję

Nissan wycofuje się z Rosji i sprzedaje fabrykę plus aktywa za 1 euro 

Nissan opuszcza Rosję

Nissan wycofuje się z Rosji i sprzedaje fabrykę plus aktywa za 1 euro 

Wycofanie się z rosyjskiego rynku to strata około 3,5 mld zł
Fot. Nissan
Przeczytasz w < 1 min
Przeczytasz w < 1 min

Komitet Wykonawczy japońskiego koncernu motoryzacyjnego Nissan zatwierdził sprzedaż swoich wszystkich rosyjskich aktywów łącznie z fabryką Sankt Petersburgu, Centralnemu Instytutowi Badań i Rozwoju Samochodów i Silników (NAMI). Transakcja wyniesie…1 euro – podał Reuters.

Sprzedaż przeniesie całą działalność Nissana w Rosji w ramach podmiotu prawnego Nissan Manufacturing Russia LLC (NMGR) do NAMI „w celu realizacji przyszłych projektów dotyczących samochodów osobowych”. Obejmuje to zakłady produkcyjne i badawczo-rozwojowe Nissana w Sankt Petersburgu oraz centrum sprzedaży i marketingu w Moskwie, które będzie działać pod nową nazwą.
 
Blisko 690 mln USD straty
Sprzedaż to konsekwencja zawieszenia od marca działalności japońskiego koncernu w Rosji. Już wtedy fabryka w Sankt Petersburgu musiała przerwać produkcję ze względu na braki w łańcuchów dostaw. W związku z wciąż trwającą wojną na Ukrainie sytuacja ta do dzisiaj nie uległa poprawie. Potencjalna strata Nissana w związku z wyjściem z rynku rosyjskiego szacowana jest na ok. 100 mld jenów (ok. 3,5 mld zł).

W ramach umowy zobowiązano nowego właściciela podmiotu NMGR, aby wszyscy pracownicy Nissana otrzymali ochronę zatrudnienia przez 12 miesięcy. Oczekuje się, że sprzedaż zostanie sformalizowana w nadchodzących tygodniach. Warunki sprzedaży umożliwiają jednak Nissanowi odkupienie podmiotu i jego działalności w ciągu najbliższych sześciu lat.
 
Najlepsze rozwiązanie
W imieniu Nissana dziękuję naszym rosyjskim kolegom za ich wieloletni wkład w biznes. Chociaż nie możemy kontynuować działalności na rynku, znaleźliśmy najlepsze możliwe rozwiązanie, aby wesprzeć naszych pracowników – powiedział Makoto Uchida, prezes i dyrektor generalny Nissana.

Jak informuje zarząd firmy w swoim komunikacie, Nissan pozostaje na dobrej drodze do osiągnięcia celów biznesowych w ramach planu transformacji Nissan NEXT, ponieważ firma realizuje terminowo swój plan zmierzający w kierunku osiągnięcia celów Ambition 2030.

Źródło: Nissan/Reuters

Narzędzia
i kalkulatory