Home Infrastruktura Niemiecka sieć do ładowarki doda Elarisa

Lidl sprzedaje wallboxy

Niemiecka sieć do ładowarki doda Elarisa

Lidl sprzedaje wallboxy

Niemiecka sieć do ładowarki doda Elarisa

Dwuosobowy Elaris Finn będzie wyposażony w silnik elektryczny o mocy 47,6 KM
Fot. Alexander Migl, wilkimedia.org
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Lidlu od kilku dni można kupić domowe ładowarki do samochodów elektrycznych. To dwa wallboxy o mocach 11 kW i 22 kW. Co ciekawe ten sam sprzęt w Niemczech i Czechach jest o kilkaset złotych tańszy niż w Polsce. W lipcu niemiecki Lidl zapowiedział też dodanie do swojej oferty dedykowanego elektryka.

Sieć sklepów Lidl aktywnie reaguje na transformacje rynku motoryzacyjnego. W Polsce średnio miesięcznie w 2022 roku przybywa około 3 000 samochodów z napędem elektrycznym. Z drugiej strony około 80% procesów ładowania samochodu odbywa się w domu lub w pracy. To bardzo praktyczne, ponieważ można naładować akumulator np. w nocy, kiedy auto i tak stoi w garażu. Nocą możemy ponadto liczyć na niższą taryfę, nie mówiąc już o sytuacji kiedy mamy „własny” prąd z paneli fotowoltaicznych.

Z gniazdka za długo

Oczywiście zamiast ładować auto bezpośrednio z gniazdka dla właścicieli aut z napędem elektrycznym najlepszym sposobem ładowania auta jest podłączenie go do wallboxa. Wszystko dlatego, że ładowanie bezpośrednio z gniazdka 230 V jest jednak tak wolne, że uzupełnienie baterii może trwać nawet dobę. Stąd reakcja Lidla, który w swojej ofercie ma teraz takie urządzenie.

Według informacji na stronie może ono ładować z różną mocą ładowania, w zależności od własnych preferencji. „Stacja ładowania Wallbox 22kW marki Ultimate Speed to wygodne rozwiązanie do ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych z wtyczką typu 2 w obszarze prywatnym. Łączy w sobie komfort i łatwość obsługi. Kompaktowy design sprawia, że można z niej korzystać także w mniejszych garażach. Obudowa o stopniu ochrony IP65 sprosta złej pogodzie. Przejrzysty wyświetlacz LCD informuje o przebiegu ładowania – możemy przeczytać na stronie Lidla.

W Niemczech i Czechach taniej

Wallboxy zostały sprawdzone w teście Auto Bilda, gdzie otrzymały wysoką ocenę, a największymi wadami opisywanymi przez Niemców był brak wspornika na odłożenie 5-metrowego przewodu (jest wgłębienie, na jego owiniecie wokół obudowy) i nieco niedokładne wskazania aktualnej mocy ładowania. W teście Auto Bilda chwalona jest bardzo konkurencyjna cena. W Niemczech ceny tych ładowarek rzeczywiście są bardzo atrakcyjne — słabsza kosztuje 399 euro (około 1900 zł), a droższa 499 euro (około 2300 zł).

W polskim Lidlu naścienna ładowarka o mocy 11 kW kosztuje 2399 zł, a ten o mocy 22 kW już 2799 zł. Jak sprawdził portal auto-swiat.pl  w czeskim Lidlu ceny są takie jak w Niemczech. Jeśli ktoś chce więc zaoszczędzić kilkaset złotych powinien urządzenie kupić tuż za nasza granicą.

Samochód elektryczny z Lidla

Sieć sklepów Lidl aktywnie reaguje na transformacje rynku motoryzacyjnego. W lipcu branżowe media obiegła widomość, że niemieckie oddziały Lidla wprowadzą do sprzedaży samochód elektryczny o nazwie Elaris. Samochód będzie można w Lidlu wypożyczyć w ramach abonamentu lub kupić na własność. Elaris Finn to miejski samochód elektryczny, który będzie produkowany w Chinach. Natomiast projekt tego samochodu jest niemiecki. Nieduży dwuosobowy Elaris Finn będzie wyposażony w silnik elektryczny o mocy 47,6 KM. Maksymalna prędkość, jaką osiągnie, to 115 km/h. Zasilany baterią o pojemności 32 kWh. Eksperci oceniają, że bateria umożliwi przejechanie ok. 200 kilometrów na jednym ładowaniu.

Źródło: Lidl, auto-swiat.pl, własne
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory