Home Pojazdy Dostawcze Mercedes-Benz Milion napędów elektrycznych dla EQ

Mercedes podwoi moce w Untertürkheim

Milion napędów elektrycznych dla EQ

Mercedes podwoi moce w Untertürkheim

Milion napędów elektrycznych dla EQ

Stuttgart-Untertürkheim oprócz produkcji konwencjonalnych jednostek napędowych odpowiada też za wytwarzanie m.in. akumulatorów
Fot. Mercedes-Benz
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Fabryka Mercedes-Benz w Untertürkheim podejmuje kolejne kroki w kierunku transformacji na „Electric Only” – napędy wyłącznie elektryczne. Nowy układ zbiorowy podpisany z pracownikami przewiduje podwojenie mocy produkcyjnych elektrycznych jednostek napędowych do miliona dla samochodów Mercedes-EQ od 2024 r. Budowa nowych linii montażowych rozpocznie się w przyszłym roku.

Nowy układ zbiorowy

Mercedes-Benz kontynuuje adaptację swojej globalnej sieci produkcyjnej do budowy aut elektrycznych. Najcenniejsza marka samochodów luksusowych na świecie przygotowuje się, aby do końca dekady przejść na napędy całkowicie elektryczne wszędzie tam, gdzie pozwolą na to warunki rynkowe. Decydującą rolę odgrywają tu zakłady w Stuttgarcie-Untertürkheim, które oprócz produkcji konwencjonalnych jednostek napędowych i komponentów odpowiadają już za wytwarzanie akumulatorów, a także osi do hybryd plug-in oraz w pełni elektrycznych modeli Mercedes-EQ. Kilka miesięcy temu, wraz z otwarciem Mercedes-Benz eCampus, fabryka osiągnęła kolejny kamień milowy w swojej transformacji. Już plany sprzed 5 lat zakładały, że w 2024 r. ruszą tu produkcja i montaż elektrycznych jednostek napędowych. Teraz firma i przedstawiciele pracowników doszli do porozumienia w sprawie znaczącego podniesienia zdolności wytwarzania elektrycznych napędów – nowy układ zbiorowy przewiduje, że planowane wcześniej moce produkcyjne zostaną podwojone. Docelowy scenariusz zakłada budowę miliona elektrycznych jednostek napędowych, np. dla samochodów korzystających z platformy MMA (Mercedes Modular Architecture). Rozpoczęcie ich produkcji w lokalizacji w Untertürkheim nastąpi w 2024 r.

Przygotowanie na przyszłość

 – Untertürkheim nadal będzie napędzać Mercedes-Benz w najprawdziwszym tych słów znaczeniu
– także w epoce elektromobilności. Biorąc pod uwagę wielkości produkcji nowych modeli Mercedes-EQ, przygotowujemy naszą tradycyjną lokalizację w dolinie Neckaru na przyszłość i kontynuujemy historię jej sukcesu. Milion elektrycznych jednostek napędowych wzmacnia znaczenie Stuttgartu-Untertürkheim w naszej globalnej sieci produkcji układów napędowych
– powiedział m.in. Jörg Burzer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG odpowiedzialny za zarządzanie produkcją i łańcuchem dostaw.

 

Transformacja fabryki w Untertürkheim postępuje wielkimi krokami. Lokując tu produkcję efektywnych silników i akumulatorów, przygotowujemy Untertürkheim na przyszłość. Docelowo będziemy mogli dostarczać napędy elektryczne dla miliona samochodów Mercedes-EQ. Jestem z tego naprawdę dumny. Produkcja ruszy w 2024 r. Z naszymi elastycznymi, zaangażowanymi zespołami kontynuujemy wspólne pisanie historii sukcesu zakładów w Untertürkheim – dodał Frank Deiß, prezes Mercedes-Benz Drive Systems, kierownik produkcji napędów Mercedes-Benz Cars i kierownik zakładów Mercedes-Benz Untertürkheim.

Pracownicy do przeszkolenia

Elektryczne jednostki napędowe do nowych modeli Mercedes-EQ są opracowywane przez Mercedes-Benz we własnym zakresie. Budowa nowych linii montażowych na terenie fabryk w Untertürkheim i Bad Cannstatt rozpocznie się w przyszłym roku. W przyszłości części do elektrycznego zespołu napędowego poza Untertürkheim będą produkować i dostarczać aneksy w Hedelfingen oraz Mettingen. Podstawą trwałych miejsc pracy we wszystkich zakładach jest kompleksowy program szkoleń połączony z przekwalifikowaniem zatrudnionych pracowników.

Jednostka biznesowa Mercedes-Benz Drive Systems odpowiada za całe portfolio napędów Grupy i łączy wszelkie działania związane z napędami w obszarach rozwoju, zaopatrzenia, controllingu, zasobów ludzkich oraz produkcji. Fabryka Mercedes-Benz Untertürkheim to największa lokalizacja wytwarzająca układy napędowe w globalnej sieci produkcji Mercedes-Benz. Obecnie produkuje silniki, akumulatory, osie, przekładnie oraz komponenty. Na terenie fabryki prowadzona jest również duża część procesów badawczo-rozwojowych z obszaru układów napędowych Grupy. Oprócz systemów akumulatorowych są tu już opracowywane i testowane elementy elektrycznych układów napędowych. W Untertürkheim mieści się główna siedziba Mercedes-Benz Group AG.

Źródło: Mercedes-Benz

Narzędzia
i kalkulatory