Strefy Czystego Transportu
Mieszkańcy Wrocławia, którzy opowiadają się za utworzeniem strefy czystego transportu, otrzymali bożonarodzeniowy prezent. Stolica Dolnego Śląska, jako drugie miasto w Polsce, rozpoczęła prace nad utworzeniem SCT. Trzy dni przed Świętami, podczas konferencji we wrocławskim magistracie, PSPA przedstawiło wyniki badania rzeczywistych emisji spalin z transportu drogowego w mieście, a także szczegółowe rekomendacje co do kształtu i procesu wdrożenia strefy we Wrocławiu.
Klimat

Deszczowe święta bożonarodzeniowe i ferie, lata zaś suche i ekstremalnie gorące – to wyraźne symptomy zmian klimatycznych. Za te negatywne zmiany pogody odpowiada wiele czynników, w tym również transport. Warto w czasie Świąt choć chwilę się nad tym zastanowić.

Transport i logistyka

Grudzień to najgorętszy miesiąc dla większości firm kurierskich. Od kilku lat oznacza także duży test dla szybko rosnących flot elektrycznych samochodów dostawczych. Jak przyznają pytane przez nas firmy, pojazdy radzą sobie całkiem nieźle, choć sami kurierzy uważają, że silne mrozy dają „elektrykom” porządnie w kość. Od transformacji w transporcie, również tej w segmencie aut dostawczych nie ma już jednak odwrotu. Firmy opowiadają na co zwracają uwagę, przy rozstrzyganiu kolejnych inwestycji w zeroemisyjne pojazdy.

ROZMOWA

Z Sylwią Majcher, edukatorką ekologiczną, dziennikarką, autorką kilku książek, w tym „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”, rozmawiamy, jak sprawić, żeby święta były zielone dosłownie i w przenośni.

Prezentowy poradnik

O idealny prezent dla kierowcy samochodu elektrycznego, entuzjasty zeroemisyjnych technologii, wcale nie jest łatwo. Auto elektryczne już ma, konto na GreenWay’u i Orlenie też, a gadżetem potrafi być sam samochód. Na szczęście jest Norbert Cała, główny Geek, dziennikarz technologiczny i podcaster (techlove.pl), który podpowiada, co elektromobilny mógłby znaleźć pod choinką.

Pomagamy

Okres świąteczny to czas na przemyślenia i zastanowienie się czy w tym codziennym biegu nie trzeba przystanąć i pomóc potrzebującym. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale też zwierząt. Schroniska i fundacje z bezdomnymi psami pękają w szwach. Mały gest może pomóc im w codziennej walce o lepsze jutro dla m.in. psów czy kotów, które nigdy domu nie miały lub ten dom z różnych powodów straciły. O potrzebach dnia codziennego rozmawiamy z Anną Zientarą, założycielką fundacji Kundelek.