Specjalnie dla elektromobilni.pl
O potrzebie szkolenia specjalistów sektora bateryjnego w dobie transformacji napędowej, pozycji Polski w światowym łańcuchu dostaw akumulatorów Li-Ion oraz dużych pieniądzach zainwestowanych w rozwój zeroemisyjnej i zrównoważonej mobilności, z Marošem Šefčovičem, słowackim dyplomatą i politykiem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania, rozmawia Aleksander Rajch, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych PSPA.
RAPORT

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych nałożyła obowiązki w zakresie wymiany flot samochodowych i udziału pojazdów zeroemisyjnych objętych zamówieniami publicznymi. Sprawdziliśmy, czy i jak instytucje państwowe stosują się do tych wymogów oraz jaki elektryk jest najczęściej wybierany.

ANALIZA

Nawet 950 autobusów elektrycznych może jeździć w polskich miastach na koniec pierwszej połowy 2023 r. - o prawie o 1/3 więcej niż w czerwcu 2022 r. Będzie to efekt zamówień z poprzednich lat. Przyszłe inwestycje w zeroemisyjny transport publiczny mogą zostać ograniczone przez znaczny wzrost cen energii i trudną sytuację samorządów. Jakie działania są konieczne, by przyspieszyć elektryfikację polskich flot autobusowych?

Rynek elektrycznych rowerów

Segment elektrycznych jednośladów wzrośnie dwukrotnie w ciągu najbliższych trzech lat, osiągając wolumen sprzedaży 10 mln sztuk w Europie. Część z tych e-bike’ów pochodzić będzie z polskich fabryk, których moce produkcyjne już osiągnęły wartość 2 mld złotych. Plasuje to nasz kraj na 4. pozycji na Starym Kontynencie. Przyglądamy się rynkowi elektrycznych rowerów.

TECHNOLOGIA

W jeździe samochodem elektrycznym i w jego ładowaniu coraz częściej pomagają przeróżne aplikacje. Niemal każdy z czołowych producentów aut oferuje nam swoją „appkę”, w której można sprawdzić stan samochodu czy dostępność ładowarek. Zapytaliśmy przedstawicieli koncernów, czym wyróżniają się poszczególne z nich.

WYWIAD

Wulkan pozytywnej energii. Wszędzie jej pełno. To ona bezboleśnie zmienia nasze podejście do gotowania i dietetyczne przyzwyczajenia. Na talerzu funduje nam zero emisyjną wycieczkę dookoła świata, a za kółkiem łapie relaks. Przemierza tysiące kilometrów w poszukiwaniu nowych smaków. Pokazuje, że mniej znaczy więcej, nie tylko na talerzu. Daria Ładocha dziennikarka, kucharka, influencenka, mama, podróżniczka ciekawa świata. Autorka bloga mamalyga.org i onemorethai.pl z apetytem opowiada Dagmarze Kowalskiej o tym jak smakować życie i co ma w nim największe znaczenie.