Mercedesem do Wiednia
We wrześniu otrzymaliśmy do testów jednego z topowych elektryków – Mercedesa EQS SUV. Mając takie auto na tydzień, grzechem byłoby jeździć nim „wokół komina”. To auto luksusowe, dlatego wręcz obowiązkiem było sprawdzenie komfortu podróżowania dużym, wygodnym elektrycznym SUVem w dalszej trasie. Po krótkim namyśle, w nawigacji został wpisany „Wiedeń”, gdzie wyskoczyliśmy na przedłużony weekend.
Elektromobilność i energetyka

Trwająca, a w zasadzie kończąca się już kampania wyborcza, to niewątpliwie jeden z najgorętszych okresów na polskiej scenie politycznej ostatnich lat. Do urn pójdziemy 15 października. Na co w dobie kryzysu energetycznego możemy liczyć w kwestii polityki klimatycznej? Jak poszczególne komitety zapatrują się na temat elektromobilności i na jakie zmiany możemy liczyć? Zobaczmy.

Pod lupą: Volvo

Zaprezentowany w połowie roku elektryczny, kompaktowy SUV od Volvo - EX30, ma szansę, by zostać tegorocznym hitem sprzedażowym w naszym kraju. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zamówienia na to auto trzeba liczyć w wartościach czterocyfrowych i to w momencie, kiedy nawet nie można się przejechać tym modelem, gdyż po prostu nie ma go jeszcze fizycznie w polskich salonach. Jak widać, zadziałał efekt „świeżości”, atrakcyjny design, parametry i oczywiście… cena. Ale EX30 to tylko jeden z elektrycznych modeli producenta, którego właścicielem jest dziś chiński koncern Geely. Będzie trochę ciekawej historii. Prześwietlimy też ofertę BEV-ów marki, której korzenie niemal 100 lat temu wyrosły w Szwecji i która lada moment pożegna się z konwencjonalnymi silnikami. Zobaczmy.

Wywiad: Shell

Jeden z największych koncernów paliwowych na świecie aktywnie włącza się w proces transformacji napędowej.  Dotyczy to również polskiego rynku. Firma ma ambitne plany rozwojowe w segmencie stacji ładowania czy hubów ładowania, ale też liczy na większe wsparcie ze strony rządu, które pobudziłoby nasz elektromobilny rynek. O tych i innych zagadnieniach elektromobilni.pl rozmawiają z Łukaszem Klamką, dyrektorem ds. rozwiązań flotowych Shell Fleet Solutions.

Tour de NIO

NIO to marka z Państwa Środka, z głównym biurem projektowym w Monachium. Oferuje progresywne samochody klasy premium EV, wyposażone w unikalne technologie m.in. system szybkiej wymiany baterii. Byliśmy na Tour de NIO, które pokazało rzeczywiste możliwości aut chińskiego producenta.