Elektromobilny portfel
Na początku tego roku na elektromobilni.pl zamieściliśmy zestawienie kosztów ładowania samochodów elektrycznych na ogólnodostępnych ładowarkach u największych operatorów stacji ładowania w kraju. Biorąc pod uwagę czas i szereg czynników mogących mieć wpływ na ceny, postanowiliśmy sprawdzić, czy i ew. o ile firmy podniosły stawki.
Producenci

James Bond nie tylko pił najlepszą martini i jak magnes przyciągał najpiękniejsze kobiety, ale przede wszystkim jeździł wyjątkowymi samochodami z unikalnym wyposażeniem. Z pewnością nie pogardziłby najnowszym SUVem z Chin - BYD Yangwang U8, który ma 4 silniki o mocy 1200 KM, potrafi zawrócić w miejscu jak czołg (funkcja “tank turn”) i pływać niemal jak amfibia przez 30 minut z prędkością 3 km/h. Czy samochody elektryczne z logo BYD są tak samo spektakularne jak hybrydowy Yangwang U8? Przyglądamy się bliżej osobowym BEV od BYD. 

Wywiad: Capchem

„Biorąc pod uwagę szerokie zastosowanie akumulatorów w branży motoryzacyjnej i magazynowania energii, kluczowymi czynnikami rozwoju przemysłu bateryjnego są bezpieczeństwo, wydajność, żywotność i koszty” – podkreśla Peter Ma. Rozmawiamy z General Managerem firmy Capchem Poland, która niedawno uruchomiła w Śremie produkcję elektrolitu.

Producenckie portfolio rośnie

Chiński rząd niedawno odniósł się do informacji o rozpoczęciu europejskiego śledztwa przeciwko producentom samochodów elektrycznych z Państwa Środka. Władze w Pekinie oceniły działania Komisji Europejskiej jako protekcjonistyczne i mogące mieć negatywny wpływ na stosunki w przyszłości. Producenci z Chin nie zwalniają jednak tempa i wciąż tworzą nowe marki i modele. Amerykańskie koncerny również nie zamierzają składać broni. Napięcie między Europą a Chinami i USA rośnie. Czym Europejczyków (i nie tylko) chcą do siebie przekonać producenci samochodów elektrycznych z Azji i USA? Ostatnio przedstawiliśmy europejskie zapowiedzi samochodów elektrycznych. Tym razem postanowiliśmy dokonać przeglądu najciekawszych nowości rynkowych zapowiadanych przez producentów z Azji i USA na koniec 2023 roku i na 2024 rok.

Bezpieczeństwo na drodze

Nadchodzący czas w roku jest trudnym dla kierowców. Spadające liście, opady deszczu lub śniegu, ujemne temperatury czy gołoledzie stanowią realne niebezpieczeństwo. Aby zmniejszyć ryzyko niepożądanego poślizgu, lepiej zawczasu wymienić ogumienie w pojeździe, na takie do którego ma się największe zaufanie. Bezpieczeństwo jest bezcenne o czym powinni pamiętać użytkownicy zarówno aut spalinowych, jak również samochodów elektrycznych.