Europejski rynek 2023
Magia amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych nadal działa. Niemal co miesiąc pojawiają się na rynku nowe modele aut elektrycznych, jednak to produkty oferowane przez Elona Muska cieszą się największym powodzeniem na całym świecie. Firma na plecach czuje oddech Volkswagena, który zwiększa sprzedaż elektryków a w Europie w okresie styczeń-marzec uplasował ogółem najwięcej aut. W zeszłym roku ponad 1,3 mln klientów odebrało upragniony model rodem z Kalifornii. W tym roku sprzedaż ma osiągnąć rekordowe 1,8 mln sztuk. Tesla jest na dobrej drodze by ten cel osiągnąć. Z wyliczeń Jato Dynamics wynika, że model Y był najlepiej sprzedającym się autem na Starym Kontynencie w ogólnym rankingu modeli zarówno w marcu, jak i w pierwszym kwartale 2023 roku. I to niezależnie od napędu! 5% nowych europejskich rejestracji w marcu stanowiły samochody w pełni elektryczne.
EV Klub Polska: Rynkowa Premiera

Oferta elektrycznych samochodów dostawczych jest coraz większa. Przedsiębiorcy, którzy chcą zelektryfikować swoją flotę w końcu będą mieli godnego kandydata. Na zaproszenie Nissan Polska wybraliśmy się do Łodzi by sprawdzić czy Nissan Townstar w odmianie zasilanej energią elektryczną jest w stanie przyćmić spalinową konkurencję i zawstydzić ich ceną.

Przegląd segmentu e-cargo

Dynamiczne tempo rozwoju elektromobilności nie dotyczy tylko pojazdów osobowych. Coraz bogatsze portfolio wersji bateryjnych mają także producenci aut dostawczych, które znakomicie sprawdzają się m.in. w ramach transportu ostatniej mili. Sprawdzamy aktualną ofertę e-busów, dedykowaną w głównej mierze przedsiębiorcom.

Nowa definicja luksusu

Legendarna marka przedstawiła swój pierwszy seryjny model z napędem w 100% elektrycznym, czyli Mercedesa-Maybacha EQS 680 SUV. Czteronapędowa limuzyna rozwija moc 484 kW i według wstępnych danych ma zasięg do 600 km. Zużycie energii w cyklu mieszanym wynosi 22,5-24,4 kWh/100 km. Zgodnie z maksymą Karla Maybacha: „To, co dobre, musi również być piękne” model łączy technikę modelu EQS marki z ekskluzywnością Maybacha i jak podkreśla producent wyznacza nowy punkt odniesienia w segmencie w pełni elektrycznych luksusowych SUV-ów.

Daimler Buses

Daimler Buses mocno napędza rozwój techniczny autobusów. O tym, dokąd prowadzi ta droga, mówi kierownik ds. rozwoju, dr Martin Teigeler, Head of Product Engineering Daimler Buses.