Sektor eHDV
Do 750 tys. zł dopłaty do zakupu zeroemisyjnych samochodów ciężarowych przewiduje projekt programu ogłoszonego dziś przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na dotacje zostanie przeznaczone łącznie 1 mld zł. – Wsparcie rynku eHDV jest niezbędne dla zachowania konkurencyjności polskiej branży drogowego transportu ciężkiego. W parze z subsydiami powinny iść zmiany regulacyjne – ocenia PSPA.
Test

BMW serii5 od zawsze był oczkiem w głowie niemieckiej marki. Zachowywano przy nim konserwatyzm wynikający z popularności tej wolumenowej limuzyny segmentu D. Najnowsza odmiana tej wersji jest jednak odstępstwem od reguły zarówno pod względem designu jak też napędu. Czy jednak ten ruch wyjdzie na dobre marce, a klienci będą zadowoleni?

Wspólne użytkowanie pojazdów

Carsharing w Polsce nie jest jeszcze tak popularny jak w zachodniej Europie, ale odzyskuje siły po pandemii i planuje zwiększyć oraz uatrakcyjnić swoją ofertę. Jak każdy sektor branży motoryzacyjnej, musi dostosować się do nadchodzących zmian związanych z elektryfikacją. Proces ten przebiega jednak dość opornie, a „elektrycznych” ofert wynajmu krótkoterminowego aut tego segmentu nie przybywa. Biznes musi się po prostu "spinać". Jak wygląda polski rynek carsharingu, również tego zeroemisyjnego? Zobaczmy.

Waga ciężka i piórkowa

Jaki dostępny obecnie samochód na rynku ma największy akumulator? Na jaki zasięg przekłada się taka pojemność i czy największy oznacza najlepszy? Sprawdziliśmy to, a przy okazji zajrzeliśmy też na drugi, rynkowy biegun.

Raport ICCT

Elektromobilność w Europie nabiera rozpędu. W 2022 roku udział pojazdów elektrycznych w rynku UE wzrósł do 12%, co stanowi przełomowy moment w rozwoju tego sektora. Jednocześnie, do połowy 2023 r. w UE zainstalowano ponad 560 000 publicznie dostępnych punktów ładowania, co stanowi istotny postęp w rozwoju infrastruktury ładowania.