„Nowa Mobilność” kuźnią kadr
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek oraz Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaremba zainaugurowali 20 lutego br. kolejną edycję studiów podyplomowych „Nowa Mobilność”, realizowanych przez Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz PSPA. To unikatowe na polskim rynku połączenie wiedzy akademickiej i doświadczeń praktyków sektora zrównoważonego transportu. Pierwszy zjazd nowej, 2. edycji studiów rusza już jutro, czyli w sobotę 24 lutego 2024 roku.
Pod lupą elektromobilnych

Teslę bez wątpienia można nazwać królową elektrycznego półświatka. Jednak ten tytuł w dużej mierze zawdzięcza agresywnej polityce cenowej. Teraz w przypadku Modelu 3 w końcu za kwestiami ekonomicznymi można mówić o konkurencyjności pod względem wykończenia oraz układu jezdnego. Czy to jednak wystarczy, aby nadal być najlepszym na świecie, czując na plecach oddech chińskich gigantów?

Bezemisyjne motocykle

Choć elektryczne motocykle nie zdobyły jeszcze takiej popularności jak elektryczne samochody to ci, którzy chcą znaleźć zeroemisyjną alternatywę dla spalinowych jednośladów, mają w czym przebierać. Zarówno, jeśli szukają prędkości, jak też konkurencyjnego zasięgu i przyjemności z jazdy. Jedynym problemem jest cena.

Europejski rynek BEV

W zeszłym roku liczba rejestracji nowych samochodów elektrycznych w Europie po raz pierwszy przekroczyła 2 miliony. Tak wynika z obliczeń JATO Dynamics. Analitycy rynku odnotowali w 2023 roku dokładnie 2 011 209 nowych rejestracji BEV w Europie, co stanowi 15,7% całego rynku. Europa jest drugim co do wielkości rynkiem BEV na świecie, za Chinami (5 mln sztuk), ale przed Stanami Zjednoczonymi (1,07 mln sztuk). Jednak rozwój elektromobilności na naszym kontynencie wciąż odbywa się z „różnymi prędkościami”.

„Trojaczki” trzymają się dobrze

Francusko - japońskie elektryczne „trojaczki” da się dziś kupić nawet za około 20 tysięcy złotych. Czy to dobry pomysł na początek przygody z elektromobilnością? Co warto wiedzieć o tych autach i jakie są ich typowe usterki?