Polska elektromobilność 2023 w podsumowaniu PSPA
Na polskim rynku w 2023 r. zarejestrowano 20 tys. nowych, osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych. O 1,5 tys. przybyło też ogólnodostępnych punktów ładowania. Rynek elektromobilności rośnie, jednak przy większej determinacji i wsparciu zrównoważonego transportu przez administrację, sprzedaż BEV w Polsce przekroczyłaby w ubiegłym roku 45 tys. – ocenia Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). W podsumowaniu 2023 roku Stowarzyszenie wskazuje również na legislacyjny marazm i brak instrumentów wspierających transformację polskiego przemysłu motoryzacyjnego w kierunku produktów i usług dla nowej mobilności. Ich wdrożenie powinno być priorytetem obecnego rządu, nie tylko ze względu na obniżenie emisji z sektora, ale przede wszystkim ze względu na rozwój gospodarczy Polski.  
xD Charge powiększy infrastrukturę

Firma xD Charge zamontowała w Gdyni ładowarki w latarniach. Testy tego rozwiązania trwają, a my sprawdziliśmy, jakie są dalsze plany firmy i jaka może być przyszłość uzupełniania energii. „Ładowanie ma zajmować właścicielowi samochodu elektrycznego dwie minuty” – komentuje prezes.

„Biała Księga Nowej Mobilności”

„Biała Księga Nowej Mobilności” Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), to pierwszy w Polsce tak kompleksowy dokument mający na celu zniesienie największych barier rozwoju zrównoważonego transportu. W projekt zaangażowało się ponad 250 partnerów, w tym 10 kancelarii prawnych i firm doradczych. „Biała Księga” zawiera ponad 120 propozycji konkretnych rozwiązań legislacyjnych w 12 kluczowych obszarach nowej mobilności.

Wywiad: Volkswagen Financial Services

Na rynku pojazdów odczuwalne są optymistyczne nastroje. Firmy finansujące pojazdy mają coraz więcej zamówień, co w rozmowie z Elektromobilni.pl potwierdza Magdalena Kaca, Dyrektor Departamentu Zarządzania Klientem i Produktem w Volkswagen Financial Services.

Elektromobilni z sercem

Zdrowie to jeden z najważniejszych celów przyświecających Fundacji EV Klub Polska. W związku z tym Fundacja w minioną niedzielę zorganizowała wraz z klubowiczami możliwość jazd testowych samochodami elektrycznymi w Piotrkowie Trybunalskim. Zebrane środki zostały przekazane na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.