Home Rynek Europa Madryt zamówił autobusy H2

Nowy model w planach

Madryt zamówił autobusy H2

Nowy model w planach

Madryt zamówił autobusy H2

Zdaniem producenta mobilność wodorowa ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji flot autobusowych
Fot. Toyota
Przeczytasz w < 1 min
Przeczytasz w < 1 min

10 wodorowych autobusów CaetanoBus Toyota H2.City Gold zostało zamówionych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Transportu (EMT) w Madrycie. Pojazdy z napędem na ogniwa paliwowe wejdą do użytku w 2024 roku. Toyota i CaetanoBus we współpracy z Industria Italiana Autobus (IIA) zapowiedziały, że rozpoczną we Włoszech produkcję nowego modelu miejskiego autobusu H2.City Power z elektrycznym napędem zasilanym wodorowymi ogniwami paliwowymi Toyoty.

Madryt staje się drugą po Barcelonie metropolią w Hiszpanii, w której wodorowe autobusy H2.City Gold CaetanoBus i Toyoty będą wozić pasażerów komunikacji miejskiej. Bezemisyjny autobus z napędem na ogniwa paliwowe Toyoty wygrał pierwszy duży przetarg na tego typu pojazdy w stolicy Hiszpanii. CaetanoBus zrealizuje zamówienie na 10 autobusów do 2024 roku.

Nowa generacja ogniw

H2.City Gold to autobus niskopodłogowy z aluminiowym nadwoziem, który od 2024 roku będzie wyposażony w moduły ogniw paliwowych Toyoty o mocy 70 kW, które są produkowane w Europie w centrum badawczo-rozwojowym Toyota Motor Europe (TME) w Zaventem koło Brukseli.  Wraz z montażem ogniw paliwowych nowej generacji zespół badawczo-rozwojowy CaetanoBus wprowadził w modelu H2.City Gold pewne usprawnienia. Elektryczny napęd na ogniwa paliwowe został lepiej zintegrowany i jest bardziej wydajny, zapewniając większy komfort jazdy i niższe zużycie wodoru. Ponadto zamontowano system odzyskiwania ciepła wydzielanego przez ogniwa paliwowe, które jest teraz wykorzystywane do ogrzewania wnętrza autobusu.

Z myślą o bezemisyjnych pojazdach CaetanoBus i Toyoty madrycki przewoźnik zainwestował 10,8 mln euro w budowę generatora wodoru oraz zasilającej go instalacji fotowoltaicznej.

Kluczowy rynek

Hiszpania jest kluczowym rynkiem dla CaetanoBus i cieszymy się, że zostaliśmy jego liderem dzięki zamówieniu kolejnych 10 egzemplarzy naszego H2.City Gold przez madryckie EMT. Mobilność oparta na wodorze ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji dużych flot autobusowych i zwalczania zmian klimatu w zrównoważony sposób – powiedział Nuno Lago de Carvalho, dyrektor handlowy CaetanoBus.

Źródło: Toyota
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory