Home Rynek „Liderzy Elektromobilności” wystartowali

Badanie PSPA i PwC

„Liderzy Elektromobilności” wystartowali

Badanie PSPA i PwC

„Liderzy Elektromobilności” wystartowali

Lider Elektromobilności to najważniejsze w Polsce wyróżnienie przyznawane firmom kreującym rynek e-mobility
Fot. Własne
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

Już po raz piąty firma doradcza PwC oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) zrealizują badanie, którego celem jest wyłonienie firm najbardziej zaangażowanych w rozwój zrównoważonego transportu. Zainteresowani mogą swoją kandydaturę zgłaszać do 30 czerwca br.

Lider Elektromobilności to najważniejsze w Polsce wyróżnienie przyznawane firmom kreującym rynek e-mobility. Konkurs skierowany jest do prywatnych i państwowych przedsiębiorstw oraz instytucji. Zgłaszać mogą się zarówno operatorzy flot samochodów, dostawcy pojazdów elektrycznych, infrastruktury ładowania czy komponentów dla sektora motoryzacyjnego. Do konkursu przystąpić mogą również podmioty świadczące dla zeroemisyjnego transportu, w tym m.in. operatorów stacji ładowania, dostawców rozwiązań mobilnościowych czy instytucji finansowych.

Już po raz piąty uruchamiamy badanie Liderów Elektromobilności. Z każdym rokiem przez kapitułą stawiane są coraz większe wyzwania, gdyż firm działających na rzecz kreowania sektora e-mobility przybywa. Ponadto sektor elektromobilności pełni coraz istotniejszą rolę w gospodarce. Wg analiz PSPA do 2035 r. może odpowiadać za prawie 5% PKB Polski. Dlatego po raz kolejny postanowiliśmy wyróżnić firmy nadające tempo postępującej transformacji – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA, wiceprezydent AVERE.

Firmy, które chcą wziąć udział w 5 edycji rankingu „Lider Elektromobilności”, powinny do 30 czerwca wypełnić ankietę dostępną na stronie: https://www.pwc.pl/pl/wydarzenia/lider-elektromobilnosci-2023.html. Kapituła „Lidera” zweryfikuje i oceni zawarte we wnioskach informacje oraz dokona analizy porównawczej odpowiedzi. Na ocenę końcową wpływ mają m.in. takie elementy jak: inwestycje w badania, sprzedaż pojazdów i infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, jak i plany rozwoju zeroemisyjnego transportu. Następnie zostaną wytypowani liderzy, którzy przez ostatnie 12 miesięcy w sposób najbardziej efektywny realizowały strategię sprzyjającą rozwojowi elektromobilności.

­­­ Światowa sprzedaż samochodów elektrycznych (BEV) wzrosła w 2022 wobec 2021 o 70%, stanowiąc ponad 14% całego rynku. W samej tylko Europie emisje transportowe muszą przecież spaść aż o 90% do 2050 r., aby osiągnąć cele unijne zgodne z Fit 55. Dlatego e-mobility przyspiesza – mówi Piotr Michalczyk, partner PwC Polska, członek Kapituły Lidera Elektromobilności.

W Polsce prognozujemy, że do 2030 roku sprzedaż aut elektrycznych przekroczy ponad 25 % całkowitej sprzedaży samochodów wobec obecnych około 3 %. To duża zmiana spowodowana także działaniami i regulacjami ESG. Polskie firmy powinny się do niej dostosować, zmieniając swoje modele biznesowe – dodaje Mateusz Płonka, partner PwC Polska, członek Kapituły Lidera Elektromobilności.

Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie statuetek Lidera Elektromobilności odbędzie się już 26 września br. podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi – największej konferencji i EXPO branży zrównoważonego transportu w regionie CEE.

  O konkursie

  • „Lider elektromobilności”, edycje 2018, 2019, 2020 i 2021, to najważniejsze w Polsce wyróżnienie przyznawane firmom kreującym rynek zrównoważonej mobilności.  
  • Laureaci zgłaszają się do konkursu samodzielnie, wypełniając szczegółową ankietę umieszczoną na portalu PwC. 
  • Zespół ekspercki analizuje zgłoszenia pod kątem merytorycznym, natomiast kapituła dokonuje oceny z uwzględnieniem wskazanych w regulaminie parametrów. 
  • Oceniana jest m.in. wysokość inwestycji w zakup EV i infrastruktury, sprzedaż usług i produktów na rynku e-mobility, zaangażowanie w badania, a także plany rozwoju. 
  • Wyróżnienia trafiają do firm i instytucji, które w minionym roku w sposób najbardziej efektywny realizowały strategię sprzyjającą rozwojowi rynku pojazdów elektrycznych.  

PSPA  

PSPA to największa w Polsce organizacja branżowa, kreująca rynek zrównoważonej mobilności. Organizacja zrzesza ponad 200 podmiotów z całego łańcucha wartości w elektromobilności. PSPA jest częścią The European Association for Electromobility (AVERE). Dowiedz się więcej  na www.pspa.com.pl.   

PwC Polska

W PwC naszym celem jest budowanie społecznego zaufania i odpowiadanie na kluczowe wyzwania współczesnego świata. Jesteśmy siecią firm działającą w 155 państwach. Zatrudniamy ponad 327 tysięcy osób, które dostarczają naszym klientom najwyższej jakości usługi w zakresie doradztwa biznesowego, technologicznego, podatkowo-prawnego oraz audytu. W Polsce PwC posiada biura w 7 miastach oraz Financial Crime Unit w Gdańsku, Warszawie i Lublinie, dwa Centra Usług Wspólnych w Katowicach i Opolu oraz oddział PwC IT Services w Lublinie. Polskie spółki PwC zatrudniają ponad 6000 osób, w tym 2000 w zespołach technologicznych.

Źródło: PSPA
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory