Home Pojazdy Autobusy Solaris Kraków zamówił kolejne Urbino

MPK może skorzystać z opcji zakupowej

Kraków zamówił kolejne Urbino

MPK może skorzystać z opcji zakupowej

Kraków zamówił kolejne Urbino

W przyszłym roku do Krakowa trafi 38 autobusów elektrycznych
Fot. Solaris
Przeczytasz w < 1 min
Przeczytasz w < 1 min

Solaris wygrał przetarg ogłoszony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie na dostawę autobusów elektrycznych. Pod koniec października przewoźnik podpisał umowę z producentem z Bolechowa na dostawę 18 elektrycznych autobusów przegubowych Urbino 18 electric. Wartość kontraktu wynosi ok. 98 mln złotych.

Ponowny wybór

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) w Krakowie ponownie wybrało firmę Solaris jako dostawcę rozwiązań bezemisyjnych. Przewoźnik tym razem złożył zamówienie na 18 przegubowych autobusów bateryjnych. Umowa zakłada opcję domówienia kolejnych trzech Urbino 18 electric. Wartość kontraktu to ponad 98 mln złotych.

Dwa typy ładowania

Wybrane przez krakowskie MPK e-busy zostaną konstrukcyjnie przygotowane do ładowania zarówno przez wtyczkę, jak i przez pantograf. Magazynami energii będą baterie Solaris High Energy o pojemności ponad 400 kWh. Dla jeszcze większej sprawności i mniejszego zużycia energii instalacja napędowa zostanie wykonana w nowatorskiej technologii SiC, czyli z wykorzystaniem układów opartych o węglik krzemu.

Wszystko na prąd

Autobusy bateryjne zostały zaprojektowane w układzie drzwi 2-2-2-2. Każdorazowo pomieszczą 141 pasażerów, w tym 43 będzie mogło podróżować na miejscach siedzących. Pojazdy będą wyposażone w wydajną klimatyzację, rozbudowany system informacji pasażerskiej, a także pełen monitoring i porty USB do ładowania smartfonów. Wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, będą zasilane wyłącznie energią elektryczną.

Dobry klient

Warto przypomnieć, że w lipcu tego roku przewoźnik złożył zamówienie na 20 elektrycznych Solarisów – 7 sztuk Urbino 18 electric i 13 sztuk Urbino 12 electric. Teraz do tego zamówienia doszło kolejnych 18 pojazdów Urbino 18 electric. W przyszłym roku do Krakowa trafi więc łącznie 38 autobusów elektrycznych, w tym 25 przegubowych, wyprodukowanych przez firmę Solaris. We flocie użytkowanych jest aktualnie 76 bateryjnych autobusów producenta. Kraków już wkrótce będzie miał więc do dyspozycji liczbę 114 pojazdów Urbino electric.

Źródło: Solaris
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory