Pierwszy krok
Porsche podejmuje kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju, rozpoczynając pionierski projekt recyklingu baterii wysokonapięciowych. Celem inicjatywy jest odzyskiwanie cennych surowców, takich jak nikiel, kobalt, mangan i lit, oraz przetestowanie możliwości stworzenia w pełni zamkniętego obiegu materiałów. W dłuższej perspektywie marka planuje stworzyć sieć recyklingu we współpracy z zewnętrznymi partnerami.
– Dzięki innowacyjnym procesom recyklingu chcemy zwiększyć naszą niezależność od niestabilnych rynków surowcowych. Gospodarka obiegu zamkniętego to kluczowy element naszej strategii zrównoważonego rozwoju, a ten projekt pokazuje nasze ambicje w tym zakresie – mówi Barbara Frenkel, członkini zarządu Porsche ds. zakupów.
Trzy etapy w kierunku zamkniętego obiegu
Projekt pilotażowy podzielono na trzy fazy. W pierwszej baterie trakcyjne z pojazdów testowych są mechanicznie rozdrabniane i przetwarzane na tzw. „czarną masę” – dokładnie to mieszanka granulatu zawierającą cenne metale. Dotychczas udało się wyprodukować około 65 ton takiego materiału – chwali się niemiecki producent.

W kolejnym etapie „czarna masa” zostanie poddana dalszej obróbce, aby oddzielić surowce niezbędne do produkcji nowych baterii trakcyjnych. Kluczowe jest zachowanie ich wysokiej jakości i czystości, aby mogły posłużyć do wytwarzania wydajnych akumulatorów.
Ostatnia faza projektu zakłada produkcję ogniw bateryjnych z udziałem odzyskanych materiałów i przetestowanie ich w samochodach marki ze Stuttgartu. Dzięki temu marka chce sprawdzić, jak recyklingowane surowce wpływają na wydajność i trwałość baterii – czytamy w komunikacie prasowym.

Porsche jako lider innowacji
Projekt recyklingu baterii to część szerszej strategii Porsche, która zakłada odpowiedzialne gospodarowanie zasobami i rozwój gospodarki obiegu zamkniętego. Firma przygotowuje się również do przyszłych regulacji unijnych, które od 2031 roku mają nałożyć nowe wymogi dotyczące baterii trakcyjnych.
– Działamy już teraz, aby w przyszłości móc produkować bardziej zrównoważone pojazdy. Recykling baterii to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także ważny krok w kierunku większej niezależności surowcowej – podkreśla Frenkel.
OW