Home Pojazdy Osobowe Izera Izera na drogach za trzy lata

ElectroMobility Poland

Izera na drogach za trzy lata

ElectroMobility Poland

Izera na drogach za trzy lata

Największym wyzwaniem będzie zaoferowanie elektrycznego auta w konkurencyjnej cenie
Fot. ElectroMobility Poland
Przeczytasz w < 1 min
Przeczytasz w < 1 min

Najważniejsze zadania w projekcie budowy polskiego samochodu elektrycznego Izera na rok 2023 to opracowanie konkurencyjnego produktu oraz uzyskanie pozwolenia na budowę fabryki, poinformowało kierownictwo ElectroMobility Poland podczas sejmowej podkomisji do spraw elektromobilności. Zgodnie z zaprezentowanym harmonogramem pojazdy mają trafić na drogi w II kw. 2026 r.

Zadanie na rok 2023 to jest przeprowadzenie dwóch etapów prac technicznych z Geely – dostawcą platformy, zbudowanie samochodu na tej wybranej platformie, ale też udowodnienie sobie, inwestorom, że jesteśmy w stanie zbudować taki łańcuch dostaw do tego samochodu, który pozwoli zaoferować ten samochód w takiej cenie, która będzie konkurencyjna. I to jest największe wyzwanie roku 2023 od strony technicznej, od strony produktu – powiedział prezes ElectroMobility Poland Piotr Zaremba Zaremba podczas sejmowej podkomisji do spraw elektromobilności, która odbyła się wczoraj tj. 7 stycznia 2023 r..

W 2023 r. chcemy pozyskać pozwolenie na budowę. To jest niezwykle istotne, bo się wiąże z zamknięciem pełnego montażu finansowego dla projektu, bo żeby rozpocząć budowę fabryki w 2024 r. […] cały montaż musi być gotowy. Ażeby banki uwolniły finansowanie dłużne, musi być pozwolenie na budowę, stąd to jest drugi cel, który sobie stawiamy na 2023 r. – dodał Zaremba.

Zapowiedział, że pod koniec 2025 r. przewidywany jest tzw. production tryout.

Czyli fabryka rusza, ale nie produkuje jeszcze samochodów, które trafiają do salonów, ale to jest tak zwana próbna produkcja. II kwartał 2026 r. – pierwsze Izery trafiają do sieci dystrybucji i trafiają – miejmy nadzieję – chwilę później, na drogi  – wyjaśnił Prezes EMP.

ElectroMobility Poland powstało w październiku 2016 roku jako inicjatywa czterech polskich grup energetycznych – PGE Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea i Tauron Polska Energia. Każda z nich objęła po 25% kapitału akcyjnego. 30 września 2021 r. nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze objęcia nowo wyemitowanych akcji przez Skarb Państwa, który tym samym stał się większościowym akcjonariuszem.

Źródło: ISBnews

Narzędzia
i kalkulatory