Home KNM2023 iX5 Hydrogen zadebiutuje w Polsce podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023

BMW odsłania bezemisyjne karty

iX5 Hydrogen zadebiutuje w Polsce podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023

BMW odsłania bezemisyjne karty

iX5 Hydrogen zadebiutuje w Polsce podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023

Fot. BMW
Wodorowa technologia BMW ma być dodatkową opcją zrównoważonej mobilności indywidualnej
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu Kongresowi Nowej Mobilności będzie pierwsza w Polsce prezentacja BMW iX5 Hydrogen napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi. Samochód będzie można zobaczyć w Łodzi dniach 26-28 września.  Technologia wodorowa ma być dla koncernu z Bawarii uzupełnieniem elektromobilności. To niejedyny model, który w tym miesiącu pojawi się w naszym kraju.  Bawarski koncern również we wrześniu po raz pierwszy zaprezentuje przedpremierowo podczas Forum w Karpaczu elektryczną limuzynę BMW i5 M60 xDrive.

Podczas tegorocznej edycji Kongresu Nowej Mobilności, która odbędzie się w dniach 26-28 września w EXPO Łódź, BMW Group przedstawi po raz pierwszy w Polsce model BMW iX5 Hydrogen. Samochód z napędem wodorowym stanowi kolejny krok w kierunku osiągnięcia celów związanych z neutralnością klimatyczną oraz przyspieszenia transformacji w sektorze mobilności.

– To dla nas ogromne wyróżnienie, że właśnie podczas wydarzeń towarzyszących Kongresowi, uczestnicy będą mieli jako pierwsi okazję w Polsce zapoznania się BMW iX5 Hydrogen, który nie zostanie wyłącznie statyczną ekspozycją, ale przez 3 dni będzie pełnił aktywną rolę jako shuttle dla gości Kongresu – powiedział Aleksander Rajch, Członek Zarządu PSPA.

Uzupełnienie elektromobilności

BMW Group intensywnie wzmacnia ofertę pojazdów elektrycznych, a do 2030 r. 50% wszystkich sprzedawanych przez nas samochodów będzie posiadać napęd elektryczny. Celem firmy jest jednak sukcesywna rozbudowa innowacyjnych napędów, dlatego kontynuujemy rozwój technologii wodorowej, która w przyszłości może być atrakcyjnym uzupełnieniem elektromobilności i dodatkową opcją zrównoważonej mobilności indywidualnej – powiedział dr. Jürgen Guldner, dyrektor rozwoju technologii wodorowej BMW Group.

BMW iX5 Hydrogen – jedyny taki

Wodorowy SUV łączy zaawansowane technologie ogniw paliwowych z wysoko zintegrowanym układem napędowym BMW eDrive piątej generacji, co pozwala osiągnąć moc 275 kW (401 KM). Dzięki temu pojazd przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 6 sekund, a jego prędkość maksymalna to ponad 180 km/h. Zużycie wodoru wynosi 1,19 kg/100 km, co przekłada się na zasięg wynoszący 504 km w cyklu WLTP. Proces tankowania wodoru trwa maksymalnie 4 minuty. Pojazd powstał dzięki bliskiej współpracy specjalistów zajmujących się technologią wodorową, rozwojem pojazdów oraz tworzeniem nowych modeli, co pozwoliło na zintegrowanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu napędu i magazynowania energii.

Hydrogen Mobility Forum

Szanse związane z wodorem i ogniwami paliwowymi zostaną szeroko omówione podczas jednej z sześciu głównych ścieżek tematycznych Kongresu Nowej Mobilności 2023. „Hydrogen Mobility Forum” to spotkanie kluczowych interesariuszy komercyjnego upowszechnienia technologii wodorowych w transporcie. W trakcie debat, paneli, EXPO oraz spotkań networkingowych, międzynarodowi eksperci omawiać będą aktualny stan europejskiego rynku wodoru i ogniw paliwowych, zarówno zakresie produkcji zielonego wodoru, jak i projektowanej infrastruktury dla branży motoryzacyjnej. Przedmiotem dyskusji będą również kwestie dotyczące wyzwań na drodze do popularyzacji czystego wodoru i upowszechnienia transportu opartego o wodór.

KNM i EXPO

Kongres Nowej Mobilności 2023 to czwarta edycja największej konferencji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, poświęconej rozwojowi rynku pojazdów elektrycznych. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 26 do 28 września 2023 r. w przestrzeni EXPO Łódź.

W tegorocznej edycji KNM zorganizowane zostaną także największe w regionie targi zeroemisyjnych technologii w transporcie, skierowane do dostawców i odbiorców rozwiązań z obszaru e-mobility z całej Europy. Targi będą towarzyszyły całemu kongresowi, obejmując 3 strefy wystawiennicze – wewnętrzne i zewnętrzne, zbudowane na powierzchni 13 tys. mkw. Organizatorzy zapowiadają 200 wystawców z regionu i 2000 odwiedzających. Formuła umożliwi liczne premiery, pokazy, testy i networking.

Elektryczna limuzyna pojawi się w Karpaczu

BMW, jeśli chodzi o polskie debiuty, to koncern nie powiedział ostatniego słowa. Oprócz wodorowego SUV-a na KNM-ie, podczas również organizowanego we wrześniu Forum Ekonomicznego w Karpaczu BMW koncern zaprezentuje przedpremierowo elektryczny model BMW i5 M60 xDrive.

Napęd BMW eDrive piątej generacji o mocy 601 KM pozwala rozpędzić limuzynę od 0 do 100 km/h w 3,8 s. Zasięg w procedurze WLTP na jednym ładowaniu wynosi do 516 km. BMW zadbało także o najwyższy komfort i szybkość ładowania. Naładowanie akumulatora w zakresie 10 – 80% ma potrwać około 30 minut.

PSPA, elektromobilni.pl

Narzędzia
i kalkulatory