Home Rynek Francuzi rozwiną technologie hybrydowe i… spalinowe

Geely i Renault z umową

Francuzi rozwiną technologie hybrydowe i… spalinowe

Geely i Renault z umową

Francuzi rozwiną technologie hybrydowe i… spalinowe

Producenci obejmą po połowie udziałów w nowej spółce
Fot. Renault
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Chiński Geely i francuski Renault podpisały umowę ramową w celu stworzenia nowego globalnego lidera w zakresie projektowania, produkcji i dostarczania najlepszych hybrydowych i spalinowych zespołów napędowych o wysokiej efektywności energetycznej. Zgodnie z umową ramową Geely i Grupa Renault będą posiadały po 50% udziałów w nowym przedsiębiorstwie. Sfinalizowanie projektu ma mieć miejsce w 2023 roku.

Nowy podmiot będzie samodzielnym globalnym dostawcą, produkującym hybrydowe zespoły napędowe nowej generacji oraz opracowującym niskoemisyjne i bezemisyjne technologie w pięciu światowych centrach badawczo-rozwojowych. Już w dniu rozpoczęcia działalności nowa firma będzie zaopatrywać wielu klientów przemysłowych, w tym Renault, Dacię, Geely Auto, Volvo Cars, Lynk & Co, Protona, jak również Nissana i Mitsubishi Motors Company. W następnych latach będzie mogła dostarczać swoje produkty kolejnym producentom.

Planowana struktura  będzie dysponowała 17 zakładami produkcji zespołów napędowych rozmieszczonymi na 3 kontynentach i zatrudniającymi łącznie około 19 000 pracowników. W skali roku będzie miała łączną zdolność produkcyjną ponad 5 milionów skrzyń biegów, silników spalinowych, hybrydowych i hybrydowych plug-in i będzie obsługiwać ponad 130 krajów i regionów. Francuzi podkreślają, że połączone portfolio produktów Geely i Grupy Renault oraz zasięg geograficzny nowej spółki powinny zapewnić rozwiązania dla 80% światowego rynku ICE.

W czasie, gdy Grupa Renault przyspiesza swoją transformację w ramach planu Renaulution, by zapanować nad całym nowym łańcuchem wartości w motoryzacji, bardzo cieszymy się z podpisania niniejszej umowy, która umożliwi ambitną współpracę z Geely. Krok ten pozwoli nam na rozwój technologii silników spalinowych i hybrydowych, które pozostaną kluczowymi elementami łańcucha dostaw w branży motoryzacyjnej w nadchodzących dekadach. Będziemy w stanie oferować licznym markom samochodowym na całym świecie zaawansowane technologicznie zespoły napędowe i napędy zelektryfikowane, otwierając potencjał rynkowy dla tej niskoemisyjnej technologii – powiedział Luca de Meo, dyrektor generalny Grupy Renault.

 – Podpisana z Grupą Renault umowa pozwoli stworzyć globalnego lidera technologii hybrydowych, który będzie dostarczał zaawansowane i energooszczędne rozwiązania producentom samochodów na całym świecie. Cieszymy się na perspektywę współpracy z Lucą de Meo i zespołem Renault, dzięki której założenia umowy staną się rzeczywistością. Umowa jest owocem dążenia naszej firmy do wykorzystania doświadczenia technologicznego i posiadanego portfela marek w celu kontynuowania pionierskich działań zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i generowania wartości, które zapewnią naszym klientom doskonałą ofertę – dodał Eric Li, prezes grupy Geely Holding.

Źródło: Remault

Narzędzia
i kalkulatory