Home Biznes Transport i logistyka Ełk kupi pięć e-busów

Transport publiczny

Ełk kupi pięć e-busów

Transport publiczny

Ełk kupi pięć e-busów

Fundusz dofinanasuje w 70% zakup e-busów i infrastruktury ładowania
Fot. gov.pl
Przeczytasz w < 1 min
Przeczytasz w < 1 min

Ełk to kolejne na mapie polskich miast, które postanowiły „zazielenić” swój transport publiczny. 5 autobusów elektrycznych wyjedzie na ulice położonego w województwie warmińsko-mazurskim Ełku już na początku 2025 r. Zakup pojazdów w raz z infrastrukturą zostanie zrealizowany z dofinansowaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Udzielone 12,2 mln zł dotacji z programu Zielony Transport Publiczny pokryje ponad 70 % kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Zakupione pojazdy o napędzie elektrycznym będą klimatyzowane, niskopodłogowe i przewiozą do 70 osób. Ich zasilanie zapewnią ładowarki zamontowane na terenie ełckiej zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Łukasiewicza, nabyte również w ramach przedsięwzięcia. Uruchomienie 5 punktów ładowania umożliwi montaż trzech ładowarek stacjonarnych typu plug-in. Elektrobusy mają być obsługiwane przez co najmniej 10 kierowców i 4 mechaników – w ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie dla nich szkolenia z zakresu nauki obsługi pojazdu oraz obsługi techniczno-eksploatacyjnej. Wspólny możliwy przebieg zakupionych 5 autobusów wyniesie ponad 230 tys. km rocznie.

Ełk położony na Pojezierzu Ełckim, który zamieszkuje ponad 60 tys. mieszkańców, już od kilku lat systematycznie buduje flotę autobusów z napędem ekologicznym. Starania są prowadzone z myślą o uzyskaniu czystszego powietrza w mieście, ale także w kierunku poprawy warunków przewozu mieszkańców.

Dofinansowany projekt, który w całości będzie kosztował ok. 19,3 mln zł, wniesie walor antysmogowy – ograniczona zostanie emisja tlenków azotu oraz emisja pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10). Wprowadzenie autobusów do ruchu spowoduje również zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz obniży poziom hałasu ulicznego.

Źródło: gov.pl
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory