Home Pojazdy Osobowe Stellantis Elektryczny Experimental wyznaczy przyszłości marki

Koncepcja Opla

Elektryczny Experimental wyznaczy przyszłości marki

Koncepcja Opla

Elektryczny Experimental wyznaczy przyszłości marki

Przedstawiciele marki podkreślają, że design nadwozia zapewni zoptymalizowane osiągi aerodynamiczne
Fot. Stellantis
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Opel (Grupa Stellantis) pokazał, jak będzie wyglądać przyszłość marki w najbliższych latach, prezentując samochód koncepcyjny Opel Experimental. Producent podkreśla, że do najważniejszych cech auta należą nowoczesne rozwiązania aerodynamiczne, przestronne, podświetlane wnętrze z lekkimi fotelami i wyświetlaczem projekcyjnym (head-up). Światowa premiera elektrycznego crossovera odbędzie się podczas tegorocznych, wrześniowych targów motoryzacyjnych IAA Mobility w Monachium.

Opel Experimental jest zapowiedzią nadchodzących modeli i technologii, przyszłego designu, a nawet nowej ery i przyszłości marki. Ten oszałamiający samochód koncepcyjny jest wzorem do naśladowania i po raz kolejny wyraża pionierskiego ducha marki Opel – powiedział dyrektor generalny Opla, Florian Huettl.

Opel Experimental to bardziej ekstremalna interpretacja naszej filozofii projektowania „Bold and Pure” – śmiałego i przejrzystego stylu. Wiele elementów jego designu i podejścia, jakie prezentuje, zobaczymy w naszych przyszłych modelach seryjnej produkcji. Design nadwozia zapewnia zoptymalizowane osiągi aerodynamiczne w połączeniu z oszałamiającą sylwetką, natomiast wnętrze oferuje użytkownikom wciągające wrażenia – dodał Mark Adams, wiceprezes ds. projektowania.

Napęd na cztery koła na platformie Stellantis

Elektryczny koncepcyjny crossover jest oparty na najnowocześniejszej platformie Stellantis BEV, a także wyposażony w elektryczny napęd na cztery koła. Zwężający się ku dołowi profil wyróżnia się śmiałym i przejrzystym designem o czystej powierzchni. Tradycyjne lusterka boczne ustąpiły miejsca w pełni zintegrowanym, 180-stopniowym kamerom na słupkach C, a muskularne i wyraziste nadkola podkreślają jego siłę i pewność siebie.

Wymiary zewnętrzne plasują Opla Experimental w kompaktowym segmencie C, natomiast wnętrze może pochwalić się przestronnością segmentu D. Jest to zasługa uproszczenia przestrzeni, tzw. „space detox” wewnątrz Opla Experimental. Kierownicę można sprawnie złożyć, gdy nie jest ona potrzebna. Jest to możliwe dzięki systemowi steer-by-wire, który dodatkowo zmniejsza wagę poprzez wyeliminowanie mechanicznych elementów układu kierowniczego. Lekkie adaptacyjne fotele łączą smukłą, wytrzymałą konstrukcję z tkaninami – siatkami tekstylnymi, wykonanymi w technologii 3D.

Pure Experience, Pure Pad

Kontynuacją koncepcji uproszczenia (tzw. detoksu) jest Pure Experience. Kierowcy mogą personalizować informacje zgodnie ze swoimi potrzebami na „Tech Bridge”, nowej odsłonie kokpitu Pure Panel, dostępnym obecnie w modelach Opla. Zamiast konwencjonalnych ekranów, informacje lub rozrywka dostępne są dzięki technologii rozszerzonej projekcji wspieranej przez sztuczną inteligencję i sterowanie głosowe.

Przezroczysty panel Pure Pad znajduje się przed przednim podłokietnikiem. Można go skonfigurować zgodnie z indywidualnymi preferencjami kierowcy, zapewniając w ten sposób natychmiastowy dostęp do najczęściej używanych elementów sterujących.

Źródło: Stellantis
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory