Home elektromobilni Elektryczne samochody szybko uzupełniają firmowe floty

KNM: Green Fleet Forum ESG

Elektryczne samochody szybko uzupełniają firmowe floty

KNM: Green Fleet Forum ESG

Elektryczne samochody szybko uzupełniają firmowe floty

Fot. Volkswagen
AstraZeneca zdecydowała się m.in. na długoterminowy wynajem (LeasePlan Polska) modeli z rodziny ID. Volkswagena
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min

Transformacja napędowa nie zwalnia. Ponad połowa polskich firm w najbliższych latach chce włączyć do swoich flot pojazdy bezemisyjne. Efektywna elektryfikacja firmowych pojazdów, optymalizacja całkowitego kosztu posiadania (TCO) samochodów elektrycznych, rozwój prywatnej sieci infrastruktury ładowania, alternatywne formy finansowania, etapy wdrażania EV w przedsiębiorstwie oraz wymiana najlepszych międzynarodowych praktyk, to tylko część z tematów przewodnich ścieżki Green Fleet Forum ESG, która odbędzie się podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023. Czas na wymianę myśli i doświadczeń jest dobry. W towarzystwie specjalistów flotowych, którzy przyjadą we wrześniu do Łodzi jeszcze lepszy!

Tysiące przedsiębiorstw z obowiązkiem raportowania

W myśl unijnej dyrektywy CSRD już od 2024 r. na wybrane przedsiębiorstwa zostaną nałożone szerokie obowiązki raportowania danych w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESG). Nowe regulacje oznaczają poważne wyzwanie dla wszystkich uczestników łańcucha wartości w sektorze transportu. W Polsce obowiązek raportowania zgodnie z CSRD obejmie prawie 4 000 przedsiębiorstw. O znaczeniu elektromobilności dla realizacji celów związanych z ESG będą dyskutować kluczowi interesariusze podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023, który odbędzie się w Łodzi w dniach 26-28 września.

Zdaniem Aleksandra Rajcha, Dyrektora ds. zewnętrznych PSPA raportowanie ESG jest kluczowe w stymulowaniu rozwoju zielonej transformacji w obszarze transportu i zarządzania flotą. Wykorzystanie odpowiednich standardów może pomóc firmom w osiągnięciu ich celów zrównoważonego rozwoju, przyczyniając się jednocześnie do poprawy jakości powietrza i środowiska miejskiego.

Green Fleet

Z ostatniej, tegorocznej edycji raportu PSPA „Polish EV Outlook” wynika, że przedsiębiorcy odpowiadają za ponad 2/3 łącznej liczby rejestracji nowych, osobowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) w Polsce. To właśnie dzięki firmom i flotowej transformacji na napęd elektryczny obniżany jest ślad węglowy, a przy tym osiągane są realne korzyści finansowe.  Pojazdy zasilane energią elektryczną charakteryzują się m.in. niższymi całkowitymi kosztami posiadania (TCO) w porównaniu z pojazdami spalinowymi, jak też mniejszymi koszty paliwa – oszczędności na przebiegu 100 tys. km (w zależności od modelu pojazdu) mogą wynieść nawet 47,5 tys. zł. Samochody elektryczne wymagają również mniejszych wydatków na serwis i są bardziej niezawodne.

Z kolei Maciej Zwiewka, Dyrektor Sprzedaży Flotowej w Volkswagen Financial Services przypomniał, że transformacja dokonuje się na naszych oczach w obszarze zarówno aut elektrycznych, jak i punktów ładowania.

Maciej Zwiewka, Dyrektor Sprzedaży Flotowej w Volkswagen Financial Services

 – Sprawne przejście z floty spalinowej na elektryczną będzie wypadkową właśnie tych dwóch powyższych czynników. Również finansowanie flot przeszło sporą rewolucję i cały czas się rozwija. Każdy, kto miał okazję spróbować jazdy elektrykiem, wie doskonale, jakie płyną z niej korzyści. Jazda takim autem jest dużo przyjemniejsza niż samochodem spalinowym i myślę, że bardzo duża część użytkownikówfirmowych pojazdów chętnie się przesiądzie, ponieważ to im się opłaci – dodał Zwiewka.

fot. Redakcja

Green Fleet Forum – ESG

Podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023 odbędzie się dedykowany blok Green Fleet Forum – ESG, poświęcony rozwojowi floty samochodów elektrycznych w firmach. Wydarzenie zgromadzi kluczowych interesariuszy z branży TSL, koncernów motoryzacyjnych, Car Fleet Management, operatorów i dostawców infrastruktury ładowania oraz firm ubezpieczeniowych.

Aleksander Rajch, Członek Zarządu PSPA

Uczestnicy Green Fleet Forum – ESG omówią wyzwania i potencjał elektryfikacji firmowych flot w Polsce i regionie CEE. Eksperci skupią się na optymalizacji całkowitego kosztu posiadania (TCO) firmowych samochodów elektrycznych, planowaniu infrastruktury ładowania, adaptacji pracowników do pojazdów zeroemisyjnych, trendach ESG i telematyce. Green Fleet Forum na KNM 2023 zostanie również poświęcone branży CFM i finansowaniu, a także prezentacji nowych rozwiązań w zakresie transportu ostatniej mili, sharingu i mikromobilności dla firm – zapowiedział Aleksander Rajch, Członek Zarządu PSPA.

Połowa flot będzie zelektryfikowana

Z najnowszego „Barometru Flotowego”, opublikowanego przez Arval Mobility Observatory, wynika, że ponad połowa firm w Polsce (54%) w ciągu kilku najbliższych lat będzie mieć w swojej flocie zelektryfikowane samochody. Zamiar powiększenia parku samochodowego deklaruje w naszym kraju więcej firm (27%), niż w UE (23%). 14% polskich firm rozważa wykorzystywanie elektrycznych pojazdów użytkowych, z czego 2% badanych już je ma. Aż 3/4 przedsiębiorstw jako powód wprowadzenia elektryków do flot podaje chęć oszczędzania na kosztach paliwa.

Najszybciej na popularności zyskuje wynajem długoterminowy. Już 15% firm chce uzupełniać swoje floty, korzystając z takich usług. Rosnące zainteresowanie widoczne jest przede wszystkim wśród małych firmach do 9 pracowników i tych zatrudniających od 100 do 499 osób – powiedział przy okazji upublicznienia opracowania Robert Antczak, Dyrektor Generalny Arval Service Lease Polska.

źródło: Arval

Czwarta edycja KNM

Kongres Nowej Mobilności 2023 to czwarta edycja największej konferencji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, poświęconej rozwojowi rynku pojazdów elektrycznych. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 26 do 28 września 2023 r. w przestrzeni EXPO Łódź.

W tegorocznej edycji KNM zorganizowane zostaną także największe w regionie targi zeroemisyjnych technologii w transporcie, skierowane do dostawców i odbiorców rozwiązań z obszaru e-mobility z całej Europy. Targi będą towarzyszyły całemu Kongresowi, obejmując 3 strefy wystawiennicze – wewnętrzne i zewnętrzne, zbudowane na powierzchni 13 tys. mkw. Organizatorzy zapowiadają 200 wystawców z regionu i 2000 odwiedzających. Formuła umożliwi liczne premiery, pokazy, testy i networking.

Wszystkie informacje o KNM-ie dostępne są na stronie: www.kongresnowejmobilnosci.pl

Źródło: PSPA, elektromobilni.pl

Narzędzia
i kalkulatory