Home Technologia Elektromobilność napędza elektroniczną koniunkturę

Bosch

Elektromobilność napędza elektroniczną koniunkturę

Bosch

Elektromobilność napędza elektroniczną koniunkturę

W segmencie elektromobilności Bosch chce osiągnąć w 2026 r. obrót w wysokości 6 mld euro
Fot. Bosch
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Bosch przewiduje, że do połowy obecnej dekady sprzedaż komputerów pokładowych osiągnie wartość liczoną w miliardach euro. Technologiczny koncern poinformował, że w segmencie elektromobilność jest na dobrej drodze do osiągnięcia w 2026 r. sprzedaży na poziomie 6 mld euro. W ubiegłym roku firma zwiększyła produkcję komponentów do samochodów elektrycznych o ok. 50%. W tym roku produkcja samych silników elektrycznych ma wzrosnąć dwukrotnie.

Niemiecka firma wykorzystuje swoje możliwości w obszarze nie tylko oprogramowania samochodowego, ale także niezbędnego sprzętu i już teraz odnotowuje znaczący wzrost sprzedaży komputerów pokładowych. Firma przewiduje, że w 2026 r. sprzedaż samych tylko komputerowych systemów wspomagania kierowcy i informacyjno-rozrywkowych wyniesie 3 mld euro.

Przewiduje się, że sprzedaż w sektorze Mobility w 2023 r. wzrośnie (po uwzględnieniu efektu różnic kursowych) aż o 10%. Wzrost ten odzwierciedla zarówno wyższe ceny, jak i znaczące zwiększenie obrotów. – Bosch zna się na oprogramowaniu, co pozwala firmie kształtować przyszłość mobilności. Nasza technologia umożliwi realizację koncepcji pojazdu opartego na oprogramowaniu, dzięki czemu będziemy mogli oglądać go na naszych drogach – powiedział dr Stefan Hartung, prezes zarządu Bosch, na targach IAA Mobility 2023 w Monachium.

– W przyszłych pojazdach opartych na oprogramowaniu, będzie się liczyć nie tylko sprzęt, ale także współdziałanie oprogramowania z różnych źródeł – dodał Hartung. Obecnie Bosch szczególnie aktywnie buduje pozycję producenta oprogramowania dla sektora mobilności, jednocześnie rozwijając kompetencje w obszarze sprzętu. W ramach tych działań z dniem 1 stycznia 2024 r. firma dokona reorganizacji sektora Mobility, co wzmocni współpracę między jej oddziałami. W samych działach odpowiedzialnych za mobilność Bosch zatrudnia 38 tys. programistów.

Oprogramowanie zapewnia więcej możliwości

Przywykliśmy do ciągłych aktualizacji w naszych inteligentnych urządzeniach. Także w przypadku samochodów powinniśmy móc pozyskiwać nowe funkcje w dowolnym momencie, niezależnie od liftingu czy zmiany modelu (taki model stosuje Tesla – przyp. red.). Rozwiązania Bosch w oprogramowaniu samochodowym zapewnią pojazdom większe możliwości – powiedział dr Markus Heyn, członek zarządu i prezes Bosch Mobility. Przykładem jest oprogramowanie w samochodach elektrycznych, które ułatwia połączone zarządzanie energią i ciepłem, skracając w ten sposób czas ładowania akumulatora nawet o 20%.

Zarządzanie energią w pojazdach elektrycznych. Fot. Bosch

Opłacalna elektromobilność

W segmencie elektromobilności firma chce osiągnąć w 2026 r. obrót w wysokości 6 mld euro. Jeszcze w ubiegłym roku zdołała zwiększyć produkcję komponentów do samochodów elektrycznych o ok. 50%. W 2023 r. produkcja samych silników elektrycznych wzrośnie dwukrotnie. Ponadto oprogramowanie Bosch odgrywa kluczową rolę w szerzej rozumianej branży elektromobilności, w tym w systemach zautomatyzowanego recyklingu akumulatorów.

Źródło: Bosch
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory