Home Pojazdy Transport ciężki Volvo Trucks E-ciężarówki z wodorowej stali

Volvo w drodze do zerowej emisji

E-ciężarówki z wodorowej stali

Volvo w drodze do zerowej emisji

E-ciężarówki z wodorowej stali

"Czystą" stal dostarcza szwedzki producent SSAB
Fot. Volvo Trucks
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Jako pierwszy na świecie producent samochodów ciężarowych, Volvo zaczęło stosować stal wolną od paliw kopalnych. Pierwsze elektryczne ciężarówki ze „stali wodorowej” są właśnie dostarczane do klientów. Producent podkreśla, że do 90% pojazdu można poddać recyklingowi po zakończeniu jego eksploatacji.

We wrześniu tego roku Volvo Trucks, rozpoczęło seryjną produkcję elektrycznych 44-tonowych samochodów ciężarowych o dużej ładowności. Niektóre z elektrycznych ciężarówek będą również pierwszymi na świecie, zbudowanymi ze stali wolnej od paliw kopalnych.

Nasza droga do zerowej emisji netto obejmuje zarówno eliminację paliw kopalnych podczas eksploatacji, jak i z czasem, całkowitą wymianę materiałów w naszych produktach na alternatywy od nich wolne i pochodzące z recyklingu — powiedziała Jessica Sandström, Senior Vice President of Product Management w Volvo Trucks.

Pozytywny wpływ na klimat

Stal wolna od paliw kopalnych jest produkowana przez szwedzkiego producenta stali SSAB i jest wytwarzana przy użyciu całkowicie nowej technologii wykorzystującej energię elektryczną i wodór wolny od paliw kopalnych. Rezultatem jest znaczne zmniejszenie negatywnego wpływu na klimat, co stanowi ważny krok w kierunku zerowej emisji netto. Wśród klientów, którzy będą użytkowali elektryczne samochody cężarowe wyprodukowane ze stali wolnej od paliw kopalnych, są Amazon i DFDS oraz, za pośrednictwem firmy transportowej Simon Loos, Unilever.

W Amazon jesteśmy na dobrej drodze, aby do 2040 r. wszystkie nasze działania miały zerową emisję dwutlenku węgla. Potrzebujemy partnerów takich jak Volvo, aby przeprowadzić tę transformację -dodał Andreas Marschner, Vice President Transportation Services Europe at Amazon.

Społeczeństwo wolne od emisji

DFDS zobowiązuje się do zielonej transformacji i dostarczania bardziej ekologicznych rozwiązań transportowych i logistycznych. Każdy krok w ekologicznej transformacji logistyki przybliża nas do społeczeństwa wolnego od emisji dwutlenku węgla i dlatego cieszymy się, że niektóre z naszych nowych ciężarówek elektrycznych, które wkrótce zostaną dostarczone, są również produkowane ze stali wolnej od paliw kopalnych – stwierdził Niklas Andersson, EVP of DFDS Logistics Division.

Pierwsza stal wyprodukowana z wodoru jest wykorzystywana w podłużnicach ramy elektrycznego samochodu ciężarowego, który jest podstawą podwozia, na którym montowane są wszystkie inne główne elementy. Wraz ze wzrostem dostępności stali wolnej od paliw kopalnych będzie ona również wprowadzana w innych częściach pojazdu.

90% do recyklingu

Obecnie około 30% materiałów w nowym samochodzie ciężarowym Volvo pochodzi z recyklingu. Co więcej, do 90% pojazdu można poddać recyklingowi po zakończeniu jego eksploatacji. Stal wolna od paliw kopalnych będzie ważnym uzupełnieniem tradycyjnej i pochodzącej z recyklingu stali stosowanej w samochodach ciężarowych Volvo.

Źródło: Volvo Trucks

Narzędzia
i kalkulatory