Home Technologia Wodór Dwie stacje za 26 mln na Śląsku

Infrastruktura wodorowa

Dwie stacje za 26 mln na Śląsku

Infrastruktura wodorowa

Dwie stacje za 26 mln na Śląsku

Na wodorowy projekt Fundusz wyłoży ponad 10 mln zł
Fot. gov.pl
Przeczytasz w < 1 min
Przeczytasz w < 1 min

Dwie ogólnodostępne stacje tankowania wodorem w Tychach i Świerklańcu zostaną wybudowane i udostępnione użytkownikom do marca 2025 roku. W Katowicach podpisano właśnie umowę regulującą dofinansowanie obu przedsięwzięć. Całość inwestycji, będzie kosztować ponad 26 mln zł z czego ponad 10 mln zł wyłoży Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacje zostały przyznane w ramach programu „Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”.

Inwestycje mają zostać zrealizowane  do końca marca 2025 r. i pozwolą oddać do użytku dwie ogólnodostępne stacje tankowania. Będzie to zespół urządzeń, w tym punkty tankowania wodoru wraz z niezbędną infrastrukturą pomocniczą oraz zbiornikami magazynowymi, umożliwiające zaopatrywanie w wodór na zasadach równego traktowania każdego posiadacza pojazdu wykorzystującego do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych ogniwach paliwowych. Dostępne ciśnienie wodoru na stacjach wyniesie 350 Bar.

Jeden z głównych celów budowy obu stacji wodoru to także promocja wodoromobilności, której rozwój ma przyczyniać się do zmniejszenia liczby pojazdów emitujących CO2 i NOx do atmosfery – a tym samym sprzyjać poprawie jakości powietrza.

Koszt całkowity budowy punktu w Tychach sięgnie 10,3 mln zł a dotacja na ten cel z NFOŚiGW to 4,2 mln zł. Budowa stacji w Świerklańcu będzie kosztować 16,1 mln zł, dotacja z Funduszu sięgnie tu ok. 5,9 mln zł.

To kolejna inwestycja w naszym kraju związana z wodorem. W lutym poinformowano, że stacje tankowania wodorem pojawią się we Wrocławiu, Rybniku, Lublinie, Gdańsku i Gdyni Inwestycja zostanie wsparta dofinansowaniem z NFOŚiGW. Dotację w wysokości 20 mln zł otrzyma spółka „PAK-PCE. Stacje H2” z siedzibą w Koninie, która zrealizuje przedsięwzięcie do końca czerwca 2024 r. Wszystko przy założeniu, że sprzedaż paliwa wodorowego rozpocznie się już w drugiej połowie przyszłego roku. Całe przedsięwzięcie – zlokalizowania i uruchomienia stacji tankowania H2 w tych pięciu miejscowościach będzie kosztowało ok. 57,4 mln zł.

Źródło: gov.pl
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory