Home Technologia DEKRA przetestuje zużycie baterii samochodu elektrycznego

EV Experience 2023

DEKRA przetestuje zużycie baterii samochodu elektrycznego

EV Experience 2023

DEKRA przetestuje zużycie baterii samochodu elektrycznego

Gwarancja na akumulatory w wielu modelach aut elektrycznych jest przewidziana na dłuższe okresy niż gwarancja na cały samochód
Fot. BMW
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

W najbliższą sobotę eksperci DEKRA Polska, przetestują za darmo stopień zużycia baterii pojazdów zeroemisyjnych, które pojawią się na EV Experience – największym w Polsce, otwartym dla publiczności teście samochodów elektrycznych. Mit mówiący o szybkiej degradacji baterii litowo-jonowych samochodów elektrycznych zostanie szybko zweryfikowany.

PSPA oraz EV Klub Polska we współpracy z DEKRA Polska, podczas dnia otwartego EV Experience na Torze Modlin (sobota), zorganizują dla członków EV Klub Polska możliwość zbadania aktualnej pojemności baterii litowo-jonowych samochodów elektrycznych. Od współczynnika degradacji akumulatora zależy maksymalny zasięg pojazdów zeroemisyjnych na jednym ładowaniu oraz ich wartość przy odsprzedaży. Podczas testów baterii na EV Experience eksperci DEKRA Polska wykorzystają najnowocześniejszą technologię, umożliwiającą realizację takiego badania w zaledwie 15 minut.

Arnold Olszewski z DEKRA Polska zauważa, że w miarę użytkowania baterii jej dostępna pojemność nieodwracalnie maleje. Wynika to zarówno z upływu czasu oraz cyklicznego ładowania i rozładowywania. Proces ten prowadzi do stopniowego starzenia się baterii, zmniejszenia wydajności, nagrzewania się i utraty pojemności. DEKRA opracowała szybki test (SoH) oceniający stan baterii, wyrażony w procentach. Test obejmuje rozładowanie baterii z określoną szybkością i warunkami testowymi, a wynik jest dostępny jako raport PDF po zakończeniu testu. Obecnie DEKRA oferuje testy dla 90 modeli pojazdów zasilanych energią elektryczną (EV).

Statyczne i dynamicznie badanie baterii auta elektrycznego

Badanie będzie wykonywane w dwóch stanach: statycznym i dynamicznym. Podczas pierwszej próby (statycznej) do pojazdu zostanie podłączane opracowane przez DEKRA urządzenie. Jest to wysoce zaawansowany i precyzyjnie skalibrowany system pomiarowo-analityczny, pozwalający określić w wiarygodny sposób faktyczną kondycję akumulatora pojazdów elektrycznych/hybrydowych przy zachowaniu tolerancji pomiaru na poziomie +/- 2,5%. Za jego pośrednictwem zbadane zostaną m.in. takie parametry, jak: różnica napięć między poszczególnymi ogniwami, temperatura ogniw, czy aktualna pojemność akumulatora. Następnie tuż obok Toru Modlin odbędą się próby rozpędzania w ramach testów dynamicznych. Wyniki badań zostaną przekazane zainteresowanym kierowcom w formie dokumentu PDF.

W opinii Łukasza Lewandowskiego, Prezesa Klubu Polska możliwość sprawdzania degradacji akumulatora jest szczególnie istotna dla użytkowników samochodów elektrycznych podczas zakupu pojazdu z drugiej ręki. Podczas Zlotu EV Klub Polska na EV Experience każdy klubowicz będzie mógł sprawdzić stan akumulatora swojego samochodu elektrycznego. Trzeba być jednak świadomym, że szybka degradacja baterii to często powielany mit. Gwarancja na akumulatory w przypadku wielu modeli jest przewidziana na dłuższe okresy i dalsze przebiegi niż gwarancja udzielana na cały samochód. Obejmujące baterie limity przebiegu sięgają nawet miliona kilometrów lub 10 lat – dodał Lewandowski.

Osoby zainteresowane udziałem w badaniu powinny do jutra, czyli 25 maja zgłosić do EV Klub Polska zamiar uczestnictwa w teście. Formularz zgłoszeniowy zostanie rozsyłany do klubowiczów przy pomocy newslettera oraz social mediów Klubu. Badania przeprowadzane będą podczas dnia otwartego EV Experience (27.05) w godzinach od 10 do 18. Wymagany poziom naładowania akumulatora do testu wynosi od 30 do 80%.

Lista pojazdów, które można zbadać:

 • AUDI: e-tron GT (93,4 kWh), e-tron 55 quattro (95 kWh), AUDI Q4 50 e-tron quattro (82 kWh),
 • BMW: iX Xdrive 40 (76 kWh), i3 (42.2 kWh), i4 40e-drive (83.9 kWh),
 • MINI Cooper SE (32,6 kWh)
 • CITROEN: C-Zero (16 kWh)
 • FIAT: 500 e (42 kWh)
 • FORD: Mustang Mach-E (98,8 kWh)
 • HONDA e Advance (35,5 kWh)
 • HYUNDAI: Ioniq (28 kWh), Ioniq (38 kWh), Kona (64 kWh), IONIQ 5 (72.6 kWh), Kona (39,2 kWh)
 • JAGUAR: i-Pace (90 kWh)
 • KIA: e-Soul (39,2 kWh), e-Soul (64 kWh), e-Niro (64 kWh), EV6 (77,4 kWh)
 • MERCEDES BENZ: e-vito (35 kWh), EQC 400 4MATIC (80 kWh), EQB 300 4Matic (66,5 kWh), EQV 300 (100 kWh)
 • NISSAN: Leaf (64 kWh)
 • OPEL: Combo-e (50 kWh), Mokka-e (50 kWh), Vivaro-e (50 kWh)
 • PEUGEOT: e2008 (50 kWh), e208 (50 kWh)
 • POLESTAR 2 Long Range Dual Motor (78 kWh)
 • PORSCHE: Taycan Turbo S (93,4 kWh)
 • RENAULT: Zoe (41 kWh), Zoe (52 kWh)
 • RENAULT: Kangoo (33 kWh)
 • SKODA: Enyaq IV 80 (82 kWh), Citigo (36.8 kWh)
 • SMART: Fortwo (17,7 kWh), Fourfour (17,7 kWh)
 • TOYOTA: Proace EV (75 kWh)
 • VOLKSWAGEN: ID.3 Pro (58 kWh), ID.3 Pro S (77 kWh), ID. 4 (77 kWh), ID.5 Pro (77 kWh), e-Golf (35,8 kWh), e-up (18,7 kWh), e-up! (36,8 kWh)

By wziąć udział w dniu otwartym EV Experience wystarczy nabyć bilet za pośrednictwem portalu www.evexp.pl. Dzieci do lat 16-stu mają wstęp bezpłatny. Rezerwacja jazd testowych odbywać się będzie w dniu wydarzenia na torze w Modlinie. Organizator przypomina o obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy.

Najważniejsze informacje o drugiej edycji EV Experience można na bieżąco śledzić na oficjalnych profilach EV Klubu Polska oraz PSPA (Facebook, Instagram, Twitter i LinkedIn).

Dowiedz się więcej: www.evexp.pl

Źródło: PSPA/EV Klub Polska
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory