Artykuł opublikowany w:

Home Magazyn Co naprawdę warto wiedzieć o programie „Mój Elektryk”?

Elektromobilni Cafe PODCAST

Co naprawdę warto wiedzieć o programie „Mój Elektryk”?

Elektromobilni Cafe PODCAST

Co naprawdę warto wiedzieć o programie „Mój Elektryk”?

Michał Markiewicz, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w PKO Leasing w rozmowie z Maciejem Gisem
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

PKO Leasing został wyróżniony przez BOŚ Bank nagrodą Lidera finansowania elektromobilności za wkład włożony w realizację celów programu „Mój elektryk”. Aż 70% z wypłaconych przez NFOŚiGW dotacji trafiło do klientów Grupy. Michał Markiewicz, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w PKO Leasing, w rozmowie z Maciejem Gisem, opowiada o wielu niuansach dopłat, zarówno tych wynikających dla leasingobiorców, jak i firmy. Warto posłuchać, bo poszerzenie wiedzy w tym zakresie ułatwi proces ubiegania się o dofinansowanie i pozwoli przyszłym użytkownikom EV cieszyć się szybciej z posiadania zeroemisyjnego pojazdu z dopłatą.

Nie wszyscy wiedzą, że o dotacje z programu „Mój Elektryk” można ubiegać się już w momencie zamówienia pojazdu i uniknąć tym samym „parkowania” własnych, wcale niemałych środków. Z kolei kontrole, dotyczące wymogu przejechanych kilometrów i posiadania naklejki na pojeździe będą przeprowadzane wyrywkowo przez podmioty zewnętrzne, na podstawie deklaracji leasingobiorcy. A co w przypadku niedotrzymania umowy?

Na te i inne kwestie rozmawiamy z Michałem Markiewiczem, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w PKO Leasing, które jest obecne w programie „Mój elektryk” od grudnia 2021 r., zaś od stycznia 2022 roku rozpoczęto przyjmowanie wniosków od klientów biznesowych oraz indywidualnych. Od początku działalności, Grupa charakteryzuje się wysoką dynamiką oraz jakością przekazywanych do BOŚ wniosków (95% poprawnie wypełnionych wniosków). Tylko w okresie ośmiu miesięcy 2022 roku Grupa PKO Leasing stała się liderem, posiadając 23% udziału w rynku w zakresie finansowania samochodów elektrycznych w Polsce. Aż 70% z wypłaconych przez NFOŚiGW dotacji trafiło do klientów Grupy.

Z podcastu dowiesz się m.in.:

  • Jak uniknąć zamrożenia własnych środków w procesie ubiegania się o dotacje?
  • Kiedy jest najlepszy moment na złożenie wniosku o przyznanie dopłaty?
  • Czy wystarczy oświadczenie o limicie przejechanych kilometrów?
  • Co musisz zrobić, by nie płacić kary, a jeśli się zdarzy, to jak będzie liczona?
  • Jak będą wyglądały kontrole – czy będą wyrywkowe, czy obligatoryjne?
  • Dlaczego warto postawić na skutecznego leasingodawcę w procesie ubiegania się o dotacje?

Zachęcamy do obejrzenia podcastu!

Wykorzystane subsydia z „Mój Elektryk”

Zgodnie z danymi uzyskanymi od przedstawicieli Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (na dzień 20 grudnia 2022 r.), z miesiąca na miesiąc zwiększa się wykorzystanie środków z programu „Mój Elektryk”. W grupie osób fizycznych złożonych zostało 1959 przyjętych wniosków do Funduszu, na kwotę 42 506 250 zł. Stanowi to wykorzystanie na poziomie 42,5% z puli 100 mln zł. Mniejszy odsetek przyjętych zgłoszeń jest w przypadku przedsiębiorców i instytucji – 1357. Ta grupa odpowiada za 21,4% wykorzystanych środków (42 725 911 zł z 200 mln zł). Z kolei firmy leasingowe wnioskowały o 158 798 599 zł (3854 wniosków) – wypłacone subsydia – z dotacji co stanowi 40% wykorzystanych środków (pula 400 mln zł).

Zobacz też!

Podsumowanie programu „Mój Elektryk”

Narzędzia
i kalkulatory