LG Energy Solution, podczas 1. fazy projektu rozwoju solanki litowej w zakładzie w Ogden w Utah, otrzyma 40% przewidywanej rocznej produkcji Compass Minerals w wysokości 11 000 ton metrycznych. Firmy spodziewają się także bliższej współpracy w ramach drugiej fazy produkcji wodorotlenku litu przeznaczonego do akumulatorów.
Compass Minerals jest znane z praktyk charakteryzujących się niską emisją dwutlenku węgla, co umożliwia bezpośrednia ekstrakcja litu (DLE) z solanek i wykorzystanie procesów parowania słonecznego. Dzięki temu firma dąży do zrównoważonej produkcji litu, zaspokajając przy tym potrzeby północnoamerykańskiego rynku baterii.
W kierunku neutralności
– Umowa z Compass Minerals stanowi podsumowanie naszych ciągłych starań o stworzenie stabilnego łańcucha dostaw minerałów krytycznych w Ameryce Północnej, w miarę postępu w dostosowywaniu się do zmian regulacyjnych i nasilającej się konkurencji o kluczowe surowce do produkcji baterii. Nasze partnerstwo niesie ze sobą jeszcze większe znaczenie, ponieważ oczekujemy, że świadome podejście do zrównoważonego rozwoju w projekcie tworzonym z Compass Minerals przyczyni się do zrealizowania naszej misji, którą jest osiągniecie neutralności węglowej w całym łańcuchu wartości – powiedział Dongsoo Kim, starszy wiceprezes w Centrum Zakupów w LG Energy Solution.
Kamień milowy w ekspansji
– Podpisanie wiążącej umowy dostawy stanowi dla naszej firmy kamień milowy w ekspansji dynamicznie rozwijającego się krajowego rynku litu. Jesteśmy podekscytowani możliwością współpracy, z liderem produkcyjnym, którym jest LG Energy Solution, w celu budowy solidnego i bezpiecznego łańcucha dostaw zaawansowanych baterii – powiedział Chris Yandell, szef Działu Litu w Compass Minerals.
LG Energy Solution zamierza wzmocnić swój lokalny łańcuch dostaw kluczowych surowców do produkcji baterii poprzez strategiczne partnerstwo z głównymi dostawcami, a także zabezpieczyć metale i rafinerie metali w Ameryce Północnej oraz z krajów objętych umową o wolnym handlu z USA. Firma zwiększy również bezpośrednie pozyskiwanie metali poprzez inwestycje kapitałowe i długoterminowe umowy na dostawy. Po wprowadzeniu tych działań, LG Energy Solution planuje zlokalizować 72% źródeł minerałów krytycznych w ciągu pięciu lat.
Polski przyczółek
W 2016 roku w Biskupicach Podgórnych powstało LG Energy Solution Wrocław, które stanowi pierwsze, a zarazem największe centrum produkcji baterii do samochodów elektrycznych w Europie. Inwestycja typu greenfield we Wrocławiu zaowocowała wprowadzeniem do Polski najnowocześniejszej technologii, a także uczynieniem naszego kraju europejskim liderem tej branży. W zakładzie zajmującym powierzchnię około 100 hektarów znajduje się kilkadziesiąt nowoczesnych linii produkcyjnych. Do końca br. moc produkcyjna zwiększy się z obecnych 70 do 86 GWh, a nie później niż w 2025 roku LG Energy Solution Wrocław osiągnie maksymalny poziom 115 GWh.