Home Pojazdy Autobusy Solaris Bezemisyjne busy trafią do odbiorców za rok

Wenecja zamówiła wodorowe Solarisy

Bezemisyjne busy trafią do odbiorców za rok

Wenecja zamówiła wodorowe Solarisy

Bezemisyjne busy trafią do odbiorców za rok

Na jednym ładowaniu wodorowiec pokona 350 km
Fot. Solaris
Przeczytasz w < 1 min
Przeczytasz w < 1 min

Solaris podpisał umowę z przewoźnikami AVM Venezia oraz ACTV SPA Venezia na dostawę czterech Urbino 12 hydrogen do Wenecji. 12-metrowe autobusy wodorowe dotrą do Włoch w połowie 2023. Łączna wartość zamówień wyniosła ponad 2,5 mln euro.

350 km na ładowaniu

Urbino 12 hydrogen to niskopodłogowy autobus wodorowy, całkowicie bezemisyjny w miejscu użytkowania. Sercem pojazdu jest ogniwo wodorowe o mocy 70 kW, pełniące funkcję miniaturowej elektrowni wodorowej na pokładzie pojazdu. Jedynymi produktami ubocznymi reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie wodorowym są ciepło oraz para wodna. Pierwiastek jest przechowywany w postaci gazowej w umieszczonych na dachu najnowocześniejszych zbiornikach kompozytowych. Zbiorniki wodoru są poddawane rygorystycznym testom i są zaprojektowane w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa kierowców, pasażerów oraz przechodniów. Autobus wyróżnia krótki czas tankowania oraz bardzo duży zasięg – ok. 350 km, nawet w niesprzyjających warunkach drogowych.

Kolejne bezemisyjne zamówienie

Urbino 12 hydrogen, które trafią do Wenecji to kolejne, całkowicie bezemisyjne w miejscu użytkowania pojazdy, które będą służyć mieszkańcom tego regionu. W 2020 roku, w ramach umowy zawartej ACTV SPA Venezia, Solaris dostarczył do Wenecji 30 sztuk Urbino 12 electric wraz z infrastrukturą ładowania. Pojazdy te obsługują na wyłączność transport publiczny w dwóch dzielnicach miasta położonych na wyspach Weneckiej Laguny: Lido oraz Pellestrina.

Istotny element portfolio

Producent w Wielkopolski podkreśla, że autobusy wodorowe są istotnym element elektromobilnego portfolio firmy. Solarisy Urbino 12 hydrogen można spotkać m.in. na ulicach włoskiego Bolzano, Kolonii i Wuppertal w Niemczech, w regionie Holandia Południowa oraz w Koninie w Polsce. Już wkrótce 12-metrowe wodorowce Solarisa pojawią się także w Górnej Bawarii, Palma de Mallorca, Wiedniu, Bratysławie, Lublinie oraz Poznaniu. 

Źródło: Solaris

Narzędzia
i kalkulatory