Rynkowe oczekiwania
Rosnące zapotrzebowanie na samochody elektryczne sprawia, że recykling baterii staje się kluczowym elementem łańcucha dostaw materiałów do produkcji nowych ogniw. Unia Europejska planuje, aby do 2030 roku nowe baterie zawierały minimalną ilość surowców pochodzących z recyklingu, co dodatkowo wzmacnia potrzebę rozwijania tego typu zakładów. Przetwarzanie baterii, np. litowo-jonowych ma też kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska, ponieważ pozwala uniknąć składowania niebezpiecznych substancji oraz ogranicza wydobycie rzadkich pierwiastków, w tym: niklu, kobaltu i litu.
– Znacząco zbliżyliśmy się do pozycji globalnego lidera na rynku materiałów z recyklingu niezbędnych do produkcji baterii EV – stwierdził Michał Zygmunt, CEO Elemental Strategic Metals. – W ramach naszego wkładu w joint venture z renomowanym amerykańskim partnerem, oddajemy do dyspozycji najnowocześniejszy zakład przetwórstwa przemysłowego w Zawierciu oraz jedną z najbardziej rozwiniętych sieci punktów zbiórki odpadów w Europie z szeroko rozbudowaną wiedzą i doświadczeniem w zakresie recyklingu i logistyki odpadów – dodał Michał Zygmunt.
Technologia
Zakład AE Elemental w Zawierciu wykorzystuje zaawansowane technologie, które umożliwiają nie tylko recykling zużytych baterii, ale także przetwarzanie ich w czarną masę — surowiec używany do produkcji nowych materiałów katodowych (CAM) i prekursora katody (pCAM). Prace nad komercyjną instalacją do ekstrakcji litu rozpoczną się w 2024 roku, a pełne operacje zaplanowane są na 2026 rok. To przedsięwzięcie ma strategiczne znaczenie dla obu partnerów, jak podkreślają liderzy AE Elemental, ponieważ zbliża ich do pozycji globalnych liderów w recyklingu materiałów do baterii pojazdów elektrycznych. Warto przypomnieć, że poza nowym zakładem w Polsce, AE Elemental planuje budowę jeszcze większego obiektu w Niemczech, który ma mieć zdolność przetworzenia 25 000 ton baterii rocznie.
Joint venture
Elemental Strategic Metals jest częścią Grupy Elemental, globalnego lidera w zakresie urban mining, zajmującego się odzyskiem metali strategicznych z różnych źródeł, takich jak zużyte baterie, katalizatory samochodowe czy złom elektroniczny. Firma działa w 35 krajach na czterech kontynentach i koncentruje się na przyjaznym dla środowiska odzyskiwaniu miedzi, platynowców i innych metali.
Ascend Elements, z siedzibą w USA, specjalizuje się w recyklingu baterii EV oraz produkcji nowych materiałów katodowych w modelu gospodarki obiegu zamkniętego. Technologia Hydro-to-Cathode® umożliwia produkcję nowych komponentów baterii z recyklingowanych ogniw, co prowadzi do niższych emisji gazów cieplarnianych oraz efektywniejszego wykorzystania surowców.
OW