Home Technologia Wodór ACEA i Hydrogen Europe apelują o działania

Struktura wodorowa w miastach UE już w 2027 r.

ACEA i Hydrogen Europe apelują o działania

Struktura wodorowa w miastach UE już w 2027 r.

ACEA i Hydrogen Europe apelują o działania

Infrastruktura sieci bazowej i węzłów miejskich ma zostać uruchomiona do końca 2027 r.
Fot. Mercedes-Benz
Przeczytasz w < 1 min
Przeczytasz w < 1 min

Hydrogen Europe (HE) i Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) podpisały wspólny list do przedstawicieli państw członkowskich UE, wyrażając zaniepokojenie obecnym stanem dyskusji na temat rozporządzenia w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR). W Polsce duże inwestycje zapowiada w tym względzie Orlen. Koncern ma zbudować stacje tankowania wodoru m. in. w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

Oba stowarzyszenia zgodne twierdzą, że za ambicjami Rady UE w zakresie wdrażania celów tankowania wodoru i stacji ładowania energii elektrycznej w transporcie drogowym nie idą wystarczające działania.

Państwa członkowskie powinny wykazać się ambicjami niezbędnymi do uruchomienia stacji tankowania wodoru i wspierać minimalne cele krajowe określone przez Parlament Europejski” – piszą sygnatariusze listu.

Główne założenia, które należałoby by spełnić to:

– jedna stacja tankowania wodoru co 100 km (…);

– co najmniej jeden dystrybutor 700 barowy na każdej stacji tankowania wodoru;

–  jedna stacja tankowania wodoru ciekłego co 400 km oraz co najmniej jedna stacja tankowania wodoru w każdym węźle miejskim;

Infrastruktura sieci bazowej i węzłów miejskich ma zostać uruchomiona do 31 grudnia 2027 r. Niedawne zapowiedzi kilku producentów pojazdów wskazują, że do końca dekady w Europie będzie eksploatowanych około 50 000 pojazdów ciężkich napędzanych wodorem.

Jednak stanie się tak tylko pod warunkiem, że zostaną spełnione warunki ramowe i infrastruktura tankowania.

Ambicjom określonym przez zainteresowane strony z branży, jakim jest szybkie wprowadzenie na rynek pojazdów napędzanych wodorem, muszą teraz towarzyszyć podobny poziom ambicji w AFIR, aby zapewnić dostępność niezbędnej infrastruktury tankowania wodoru” – czytamy w liście sygnowanym przez ACEA i HE.

Orlen prekursorem

W Polsce jak na razie tworzenie infrastruktury ładowania wodoru zapowiada PKN Orlen. Koncern paliwowy zapowiedział, że zbuduje ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile. Orlen otrzymał na ten cel ponad 60 mln zł bezzwrotnego dofinansowania z unijnego programu CEF Transport Alternative Fuels Infrastructure Facility.

Zgodnie z przyjętą strategią wodorową, Orlen chce do 2030 roku otworzy ponad 100 stacji tankowania wodoru w Europie Środkowej. W tym roku koncern uruchomił swoją pierwszą w Polsce mobilną stację w Krakowie, a w przyszłym roku do użytku zostaną oddane obiekty w Poznaniu i Katowicach. W planie jest również budowa stacji tankowania wodoru w Wałbrzychu.

Źródło: Acea, własne
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory