Home Raporty Europa nadal na rejestracyjnym minusie

Raport ACEA

Europa nadal na rejestracyjnym minusie

Raport ACEA

Europa nadal na rejestracyjnym minusie

We wrześniu odnotowano 9,6% procentowy wzrost rejestracji samochodów osobowych.
Fot. Własne
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Jak wynika z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) we wrześniu odnotowano 9,6% procentowy wzrost rejestracji samochodów osobowych. Oznacza to drugi miesiąc wzrostu z rzędu w tym roku. Także w Polsce we wrześniu podobnie jak w sierpniu odnotowano wzrost nowych rejestracji +8,3 % (35 819 szt.). W liczbach bezwzględnych od początku roku Europa jest jednak wciąż na minusie. Rejestracje samochodów osobowych od stycznia do września w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego w Unii Europejskiej zamknęły się spadkiem o 9,9%.

Niemcy i Hiszpania z dużym wzrostem

We wrześniu 2022 r. rejestracje nowych samochodów osobowych w Unii Europejskiej wzrosły o 9,6%, co oznacza drugi miesiąc wzrostu z rzędu w tym roku. Wzrost ten był jednak w dużej mierze spowodowany niską bazą porównawczą z września 2021 r., kiedy to niedobór półprzewodników utrudnił produkcję pojazdów. Patrząc na cztery największe rynki UE, Niemcy i Hiszpania odnotowały dwucyfrowy wzrost (odpowiednio +14,1% i +12,7%), podczas gdy Francja (+5,5 %) i Włochy (+5,4 %) wykazały skromniejsze tempo wzrostu.

Włochy – największy tegoroczny spadek

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2022 r. rynek samochodów osobowych w UE skurczył się o 9,9% do 6 784 090 sztuk, pomimo pozytywnych wyników odnotowanych w ostatnich dwóch miesiącach. Znalazło to odzwierciedlenie w wynikach większości krajów, a wszystkie główne rynki regionu poniosły straty w tym dziewięciomiesięcznym okresie. Włochy odnotowały największy spadek (-16,3%), następnie Francja (-11,8%), Niemcy (-7,4%) i Hiszpania (-7,4%).

Polska drugi miesiąc rośnie

Jeśli chodzi o Polskę to wrzesień zamknął się wzrostem. Zanotowano 35 819 rejestracji w stosunku do 30 085 w roku ubiegłym. To już drugi miesiąc z tendencją wzrostową w naszym kraju. Ta tendencja cieszy zwłaszcza w kontekście tego, że pierwsze siedem miesięcy 2022 roku charakteryzowały się sporymi spadkami. Od początku roku w Polsce zarejestrowano o 8,8 mniej nowych samochodów osobowych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (316 680 w 2022 r. do 347 275 w 2021 r.).

Źródło: ACEA

Narzędzia
i kalkulatory