Home Pojazdy Autobusy Solaris Aarhus zamówił 56 elektrycznych autobusów Urbino

Solaris z duńskim kontraktem

Aarhus zamówił 56 elektrycznych autobusów Urbino

Solaris z duńskim kontraktem

Aarhus zamówił 56 elektrycznych autobusów Urbino

Od 2006 roku Solaris dostarczył duńskiemu przewoźnikowi niemal 300 autobusów w tym 29 elektrycznych
Fot. Solaris
Przeczytasz w < 1 min
Przeczytasz w < 1 min

Aarhus zakupi od Solarisa 56 przegubowych autobusów elektrycznych – poinformował producent z Wielkopolski. Operator AarBus, zarządzający transportem w duńskim mieście, ma od zeszłego roku w swojej flocie już 26 bateryjnych modeli hiszpańskiej firmy (Grupa CAF). Urbino zostaną dostarczone w dwóch transzach: w 2024 i 2025 roku. Wartość umowy wynosi 37 milionów euro.

Aarhus, drugie co do wielkości miasto w Danii, stawia sobie za cel posiadanie w 2030 roku transportu publicznego wolnego od paliw kopalnych. Przewoźnik AarBus potwierdził zamówienie w firmie Solaris na dostawę 56 autobusów elektrycznych, co jest istotnym krokiem do osiągnięcia tego zamierzenia. Zamówienie opiewa na kwotę 37 milionów euro, a Solaris dostarczy pojazdy w dwóch transzach. 31 modeli miasto otrzyma w 2024 r., dostawa pozostałych 25 sztuk nastąpi już w 2025 r.

Autobusy będą zasilane energią pochodzącą z baterii Solaris High Energy. Magazyny energii o pojemności ponad 450 kWh zapewnią duńskiemu operatorowi duży zasięg i operacyjność w ciągu dnia. Pojazdy będą ładowane poprzez złącze plug-in. Źródłem napędu będzie oś elektryczna z dwoma silnikami.

Fakt, że prawie podwajamy liczbę autobusów elektrycznych, oznacza, że ​​prawie 80% naszych autobusów będzie napędzanych energią elektryczną. Oczywistą zaletą jest to, że wytwarzają one mniej hałasu i że będzie to miało również duży wpływ na naszą redukcję emisji CO2 i zużycie oleju napędowego. Dlatego jest to ważny krok we właściwym kierunku, oferujący mieszkańcom Aarhus bardziej ekologiczny sposób poruszania się po gminie – powiedział Nicolaj Bang, radny ds. technologii i środowiska w Aarhus.

Solaris współpracuje z AarBus od 2006 roku. Do tej pory producent dostarczył do przewoźnika łącznie 227 autobusów, w tym 29 autobusów elektrycznych. Portfel zamówień spółki z siedzibą w Bolechowie obejmuje około 3 tysięcy pojazdów bateryjnych i wodorowych, z czego ponad 2 tysiące zostało dostarczonych do ponad 100 europejskich miast.

Źródło: Solaris
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory