Home elektromobilni Kraków rozstrzygnął przetarg na elektryczne pojazdy

Pojazdy elektryczne dla JST

Kraków rozstrzygnął przetarg na elektryczne pojazdy

Pojazdy elektryczne dla JST

Kraków rozstrzygnął przetarg na elektryczne pojazdy

Kraków zwiększa elektromobilną flotę
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Krakowski Holding Komunalny SA realizując obowiązki lidera grupy zakupowej ,,Elektromobilność dla Gminy Miejskiej Kraków” na przełomie stycznia i lutego rozstrzygnął II przetarg na najem zeroemisyjnych pojazdów elektrycznych. Zostaną one przeznaczone do realizacji zadań publicznych. W dniu 17 maja nastąpiło uroczyste przekazanie kluczyków do e-pojazdów miejskim jednostkom wchodzącym w skład grupy zakupowej, w obecności Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego.

Zgodnie z wymaganiami ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, JST musi do 1 stycznia 2025 roku posiadać 30% udziału pojazdów zeroemisyjnych realizujących zadania publiczne.

Krakowski Holding w 2019 roku rozstrzygnął pierwsze tego typu postępowanie na najem e-floty. W jego ramach pozyskano 47 elektrycznych samochodów osobowych typu Hyundai KONA. Teraz zakończono procedowanie kolejnego tego typu postępowania.

Charakterystycznymi cechami obecnego postępowania była prawie dwukrotnie zwiększona liczba zamawianych pojazdów oraz rozszerzenie zamówienia o najem pojazdów z grupy bus i dostawcze oraz dostawczo/osobowe. Ostatecznie II grupa zakupowa składała się z 39 różnego typu jednostek miejskich, w tym m.in. w jej skład weszły: spółki miejskie, jednostki kultury, Urząd Miasta Krakowa itp., natomiast liczba kategorii pojazdów przewidzianych do pozyskania wynosiła pierwotnie 16 przy czym w trakcie trwania postępowania liczba grup została ograniczona do 15– informuje Witold Śmiałek, Członek Zarządu KHK SA, w którego pionie realizowane są grupowe przetargi.

W przetargu uwzględniono również dotacje z Programu dotacyjnego ,,Mój elektryk” realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dokumenty przygotowane w ramach postępowania przetargowego umożliwiły jednostkom gminnym ubieganie się o refundację ok.2 mln złotych. Ponadto, dzięki grupowym zakupom energii elektrycznej dla Krakowa, miejskie pojazdy będą mogły ładować swoje akumulatory w cenach, które stanowią ekwiwalent około 40-50% kosztów tankowania tradycyjnego pojazdu spalinowego. 

Wyniki zrealizowanego przetargu na najem e-floty dla Krakowa prezentują się następująco:

1. Ostateczna wartość zamówienia na najem pojazdów w okresie 36 m-cy (realizacja w latach 2023- 2026) wyniosła ok. 17,3 mln PLN brutto, (ok. 14 mln netto),

2. Liczba pozyskanych pojazdów wyniosła 89 pojazdów w tym: pojazdy osobowe (63 szt.), busy (1 szt.), samochody dostawcze i osobowo/dostawcze (25 sztuk).

3.  W ramach postępowania przetargowego wyłoniono dwóch wykonawców, tj.: Arval Service Lease Polska Sp. z o.o. oraz Express spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.

4. Wg ustalonych z wykonawcami harmonogramów przekazania e-floty do użytkowników dostawy e-floty odbędą się w okresie od I do III kwartału br.

KHK SA w najbliższym czasie rozpocznie przygotowania związanie z utworzeniem III grupy zakupowej, której zadaniem będzie pozyskanie dodatkowych pojazdów zeroemisyjnych tak aby jednostki miejskie kompleksowo spełniały założenia 30%  limitu procentowego przewidzianego w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory