3771 km na 1 litrze paliwa, czyli moc efektywności na torze Silesia Ring

Inspiracja dla inżynierów

Shell Eco-marathon to wyjątkowa inicjatywa, która od dekad inspiruje młodych inżynierów z całego świata do tworzenia efektywnych energetycznie pojazdów. Wydarzenie wspiera ducha innowacji, kreatywności i współpracy, wpisując się przy tym w misję Shell, by dążyć do czystszej przyszłości energetycznej dla wszystkich.

Polska gospodarzem

Historia konkursu sięga 1939 roku, kiedy to pracownicy Shell w USA założyli się, kto przejedzie najdłuższy dystans na jednym galonie paliwa. W obecnym kształcie Shell Eco-marathon zadebiutował w 1985 roku we Francji.

Przez 40 lat konkurs rozwinął się w trzy wielkie wydarzenia regionalne: w Europie i Afryce, Amerykach oraz regionie Azji i Bliskiego Wschodu. 2025 rok przynosi przełom – Polska po raz pierwszy dołącza do grona gospodarzy wydarzenia tej rangi.

3771 km na 1 litrze paliwa, czyli moc efektywności na torze Silesia Ring - obraz 1
Fot. Shell Polska

Zdaniem Piotra Kuberki, prezesa zarządu Shell Polska cyt.: „Polska Shell Eco-marathon to coś więcej niż konkurs – to wyjątkowa przestrzeń, w której młodzi ludzie uczą się, jak swoją pasję i wiedzę przekuć w realną zmianę. Wspieramy ich, bo wiemy, że to właśnie oni będą kształtować przyszłość energetyki. Dla nas to zaszczyt, że Polska będzie gospodarzem jubileuszowej edycji tego wydarzenia”.

Ekstremalne zużycie

Shell Eco-marathon przez cztery dekady zainspirował tysiące studentów. Uczestnicy ustanowili liczne światowe rekordy w ekstremalnej oszczędności paliwa, m.in. 3771 km na 1 litrze paliwa – czyli na dystansie, który należałoby pokonać między Londynem a Rzymem i z powrotem!

133 zespoły na starcie

W tegorocznej edycji udział wezmą 133 zespoły z 25 krajów Europy i Afryki – m.in. z Francji, Niemiec, Holandii (Niderlandów – przyp. red.), Tunezji i Nigerii. Polskę reprezentować będą cztery zespoły:

  • Project Hydrive – AGH w Krakowie
  • HYDROGEN POLLUB – Politechnika Lubelska
  • Iron Warriors – Politechnika Łódzka
  • Rotor – Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie

Zadaniem każdego zespołu jest stworzenie pojazdu, który przejedzie najdłuższy dystans na jak najmniejszej ilości energii – bez względu na to, czy jest zasilany benzyną, wodorem czy elektrycznie.

Zespoły startują w jednej z dwóch klas:

  • Prototype – ultralekkie, futurystyczne pojazdy stworzone z myślą o maksymalnej efektywności,
  • Urban Concept – bardziej zbliżone do miejskich samochodów osobowych.

Każdy pojazd może być napędzany silnikiem spalinowym (benzyna, diesel, etanol),energią elektryczną lub wodorem (ogniwa paliwowe).

Wysoka jakość edukacji

Nasz kraj został wybrany na gospodarza wydarzenia ze względu na wysoką jakość edukacji technicznej, nowoczesną infrastrukturę oraz ugruntowaną obecność Shell – nie tylko jako sieci stacji paliw, ale również jako dużego centrum biznesowego w Krakowie. Wszystko to sprawia, że nasz kraj jest ważną lokalizacją dla całej Grupy.

Tor Silesia Ring, na którym odbędzie się wydarzenie, to homologowany obiekt wyścigowy spełniający wszystkie wymogi konkursu – z pełnym zapleczem technicznym i konferencyjnym oraz dogodną lokalizacją przy autostradzie A4, co ułatwia dojazd z wielu krajów.

Polska edycja wydarzenia otrzymała szereg prestiżowych patronatów: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, polskiej Prezydencji w Radzie UE, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Marszałka Województwa Śląskiego, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz patronat merytoryczny Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności (PSNM).

Rozwój kompetencji

Shell Eco-marathon to nie tylko rywalizacja. To szkoła przedsiębiorczości, pracy zespołowej, innowacyjności i zarządzania projektami. Uczestnicy zdobywają doświadczenie nie tylko w budowie pojazdów, ale również w pozyskiwaniu sponsorów, skutecznej komunikacji, zarządzaniu budżetem i wystąpieniach publicznych.

Zależy nam by studenci nie tylko projektowali pojazdy przyszłości, ale również rozwijali niezbędne we współczesnym świecie kompetencje, takie jak współpraca, nieszablonowe myślenie i wytrwałość – dodał Piotr Kuberka.

Dla Shell wydarzenie stanowi również element globalnej strategii na rzecz transformacji energetycznej. Konkurs wspiera rozwój technologii przyszłości, uczy i motywuje kolejne pokolenia do tworzenia bardziej zrównoważonych rozwiązań transportowych. To inwestycja w przyszłość, która łączy naukę, innowacje i rozwój talentów – podkreśla firma.

REKLAMA