Home Rynek Polska 1000 autobusów H2 do 2030 roku

Forum Technologii Wodorowych

1000 autobusów H2 do 2030 roku

Forum Technologii Wodorowych

1000 autobusów H2 do 2030 roku

Zdaniem ministra Zyski, budowa gospodarki wodorowej w Polsce zostanie oparta na tworzeniu dolin wodorowych
Fot. gov.pl
Przeczytasz w < 1 min
Przeczytasz w < 1 min

W Poznaniu trwa Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2 Poland. Otworzył je wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Wśród deklaracji znalazła się miedzy innymi ta o oddaniu do eksploatacji około 1000 autobusów napędzanych wodorem i 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru. Przypomnijmy, że już w najbliższym czasie w Polsce powstanie sieć stacji tankowania wodoru. Buduje je Orlen i koniński ZE PAK. Taka stacja powstanie m. in. w Poznaniu, gdzie niebawem na ulice miasta wyjadą pierwsze autobusy wodorowe.

 O zaletach rozwoju i inwestycji w zielone technologie w trakcie Forum przekonywał właśnie Ireneusz Zyska.

Stawką jest konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Musimy dążyć nie tylko do zachowania bezpieczeństwa energetycznego, ale też do obniżenia emisji poprzez innowacyjne technologie w przemyśle, transporcie, ciepłownictwie i energetyce – mówił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Otwierając dyskusję, wiceszef resortu klimatu i środowiska przypomniał, że bez wodoru nie ma innowacyjnej gospodarki, a jej rozwój zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w kontekście dzisiejszego, globalnego kryzysu energetycznego:

Staramy się być prekursorem zmian. Zgodnie z Polską Strategią Wodorową do 2030 z perspektywą do 2040 r. planujemy osiągnięcie mocy instalacji do produkcji wodoru i jego pochodnych z niskoemisyjnych źródeł na poziomie 2 GW. Ponadto, do eksploatacji ma zostać oddanych od 800 do 1000 nowych autobusów wodorowych oraz min. 32 stacje tankowania i bunkrowania wodoru – zapewnił.

Jak wyjaśnił wiceminister Ireneusz Zyska, budowa gospodarki wodorowej w Polsce zostanie oparta na tworzeniu dolin wodorowych, które będą odpowiadać za integrację sektorów, znalezienie partnerów biznesowych oraz optymalizację procesów i kosztów.

Rozwiązanie to pozwoli stworzyć łańcuch wartości związanych z gospodarką wodorową, takich jak: produkcja, transport, magazynowanie i końcowe zastosowanie wodoru w różnych sektorach gospodarki. W dolinach będą prowadzone projekty badawczo-rozwojowe oraz inwestycyjne, które przyczynią się do współpracy pomiędzy lokalnymi, krajowymi i zagranicznymi interesariuszami.   Obecnie w Polsce powołano 8 dolin wodorowych: dolnośląską, mazowiecką, podkarpacką, pomorską, śląsko-małopolską i wielkopolską, zachodniopomorską, a także Centralny Klaster Wodorowy w województwie świętokrzyskim i okolicach.

REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory