Cykliczny Kongres Nowej Mobilności 2023 odbędzie się w dniach 26-28 września w Expo Łódź. Animatorem wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). W realizację ponad 100 punktów programu konferencji zaangażowani są polscy i międzynarodowi interesariusze sektora zeroemisyjnego transportu. Ponad 300 prelegentów na 6 scenach weźmie udział w debatach, warsztatach i wystąpieniach merytorycznych, zgłębiając najważniejsze tematy, wyzwania i trendy związane z rozwojem nowej mobilności. Obok konferencji na KNM 2023 odbędą się największe w Europie Środkowo-Wschodniej targi EXPO. Na 19 tysiącach metrów swoje produkty oraz rozwiązania zaprezentuje 150 partnerów i wystawców. Odwiedzający wydarzenie mogą się spodziewać szeregu premier pojazdów zeroemisyjnych oraz innych, najnowocześniejszych rozwiązań sektora e-mobility.
Amerykański styl i niemiecka inżynieria
– Pierwszego dnia KNM (tj. 26 września) odbędzie się polska premiera całkowicie elektrycznego Forda Explorera, łączącego niemiecką inżynierię z amerykańskim stylem. Jest to pierwszy z linii modeli elektrycznych marki, który toruje drogę do pełnej elektryfikacji gamy Forda w Europie. Odwiedzający KNM zobaczą również BMW serii 5 w elektrycznym wydaniu. Model jest kolejnym w ofercie niemieckiego producenta elektrycznym pojazdem potwierdzającym zmierzanie marki ku elektromobilności. Na Kongresie nie zabraknie też innowacyjnego Hyundaia Kona, który w połowie września miał swoją europejską premierę, a już teraz samochód pojawi się na KNM 2023 – powiedział Aleksander Rajch, Członek Zarządu PSPA.
Pierwszy dzień wydarzenia będzie obfitował również w prezentacje nowoczesnych pojazdów ciężkich. Na KNM zostanie zaprezentowany całkowicie elektryczny, polski samochód dostawczy – eVAN oraz zeroemisyjny ciągnik siodłowy od IVECO. Na Expo Stage zostaną ponadto ogłoszone partnerstwa między PSPA i Volkswagen Financial Services.
Elektromobilna edukacja
Ogłoszona zostanie też kolejna edycja organizowanych przez Politechniką Warszawską we współpracy z PSPA studiów „Nowej Mobilności”.
– Nie można wyobrazić sobie lepszego miejsca na ogłoszenie rozpoczęcia rekrutacji na kolejną – drugą – edycję studiów podyplomowych Nowa Mobilność. I semestr I edycji już za nami, a jego doświadczenia dają nam i naszym partnerom z Politechniki Warszawskiej przekonanie, że stworzony przez nas kierunek jest najlepszą z możliwych odpowiedzią na nowe potrzeby rynku pracy. Zapraszamy wszystkich chcących związać swoje życie zawodowe z megatrendem, jakim jest nowa mobilność – skomentowała Agata Wiśniewska-Mazur, Zastępca Dyrektora Rozwoju PSPA.
Hydrogen od BMW
Drugiego dnia KNM 2023 odbędzie się premiera BMW iX5 Hydrogen zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowymi. Pojazd będzie pełnił rolę shuttla podczas wydarzenia. Volvo Trucks, wraz z IKEA i Raben, podsumuje rok użytkowania elektrycznego ciągnika siodłowego w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych. Na scenie EXPO przedstawiciele PSPA i Business Finland zaprezentują raport dotyczący rozwoju rynku elektrycznych maszyn pozadrogowych (koparki, spycharki, ładowarki, ubijarki, zrywarki, równiarki, wozidła itp.). Podsumowany zostanie projekt EV365 – pierwsze w Polsce roczne badanie charakterystyki eksploatacyjnej osobowych samochodów elektrycznych w małym przedsiębiorstwie.
Elektryczne Volvo wagi ciężkiej
– Kongres Nowej Mobilności to najwłaściwsze miejsce, aby promować elektromobilność w transporcie drogowym. 12 miesięcy temu podczas KNM przekazaliśmy pierwszy w Polsce elektryczny ciągnik siodłowy, podczas najbliższej edycji, wraz z naszymi klientami podzielimy się doświadczeniem z pierwszego roku użytkowania. A to nie wszystko. W strefie EXPO będzie można zobaczyć w pełni elektryczny zestaw ciężarowy oraz z bliska zapoznać się z pełną ofertą pojazdów elektrycznych Volvo Trucks na naszym stoisku –podkreślił Piotr Werner, Product Digital and Marketing Manager Volvo Polska.
Infrastruktura pokaże siłę
Ekoenergetyka – wiodący dostawca infrastruktury ładowania (stacje dużych mocy) przedstawi rozwiązanie Plug&Charge na swoich stacjach ładowania. Umożliwia ono ładowanie samochodu bez konieczności autoryzacji sesji ładowania za pośrednictwem aplikacji czy karty RFID. Wystarczy podjechać pod stacje, podłączyć kabel, a cały proces ładowania zostanie uruchomiony automatycznie. Przedstawiciele Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego porozmawiają o ochronie przeciwpożarowej pojazdów elektrycznych w garażach podziemnych, a PlugBox poruszy temat współdzielenia ładowarek do samochodów elektrycznych.
Raporty, plany, rejestracja pojazdów
Trzeciego dnia (28.09) na EXPO Stage m.in. OTOMOTO przedstawi raport dotyczący elektrycznych samochodów używanych, Ministerstwo Cyfryzacji opowie o przyszłości rejestracji pojazdów, a Eleport zdradzi plany rozwoju infrastruktury ładowania w Polsce w najbliższych latach.
– Firma Eleport, partner strategiczny Kongresu Nowej Mobilności 2023, rozwijająca sieć stacji ładowania w Polsce i krajach bałtyckich, zaprezentuje jaka jest jej obecność oraz jakie ma plany rozwoju w rejonie Europy Środkowo Wschodniej. Na stoisku firmy będzie można spotkać i porozmawiać z prezesem grupy Eleport Raulem Potiseppem oraz z zespołem zarządzającym, a w środę 27.09 o godz. 10:00 odbędzie się spotkanie prasowe – poinformował Marcin Sochaczewski, Marketing Manager Eleport Polska.
Więcej informacji na temat kongresu na: www.kongresnowejmobilnosci.pl