Home Technologia Wodór Wodór powoli wyjeżdża na polskie ulice

Napędy bezemisyjne

Wodór powoli wyjeżdża na polskie ulice

Napędy bezemisyjne

Wodór powoli wyjeżdża na polskie ulice

Mirai Toyoty jest najpopularniejszym wodorowcem na polskich drogach
Fot. Toyota
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

W Polsce auta napędzane wodorem kojarzą się głównie z autobusami. Nie bez powodu, w naszym kraju osobowe wodorowce to wciąż rzadkość. Tymczasem niebawem będziemy mogli się pochwalić dwiema ogólnodostępnymi stacjami tankowania tego paliwa. Pierwsza została otwarta we wrześniu w Warszawie, druga rusza w Poznaniu, gdzie ostatnie testy przeprowadza jej właściciele Orlen.

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar sprawdził, ile samochodów osobowych napędzanych wodorem było zarejestrowanych w Polsce do końca sierpnia 2023 roku.  

Właścicielem nowej stacji w Warszawie o nazwie NESO jest operator PAK-PCE Stacje H2 należący do ZE PAK i Grupy Polsat Plus, które już wcześniej posiadały taką stację do celów własnych. Nie jest więc zaskoczeniem, że większość aut wodorowych zarejestrowanych w Polsce (a dokładnie 150) jeździ w barwach Plus Floty należącej do Grupy Polsat Plus.

Uroczyste otwarcie wodorowej stacji NESO. Fot. Polsat News

Ogółem na koniec sierpnia 2023 roku park samochodów wodorowych w Polsce liczył 203 pojazdy, z czego 10 to autobusy. Od stycznia do końca sierpnia br. w naszym kraju zarejestrowano 79 wodorowców (wzrost o 54,9% r/r). W 2017 zarejestrowano zaledwie jeden pojazd wodorowy. Widać więc wyraźny progres. Ilość tegorocznych rejestracji zwiększą z całą pewnością autobusy. Od kilkunastu dni w Poznaniu jeżdżą już dwa nowe autobusy wodorowe, a do końca roku będzie ich 25. Właśnie dlatego Orlen w stolicy Wielkopolski zbudował swoją pierwszą w Polsce ogólnodostępną stację tankowania wodoru.

Wracając do aut osobowych (193 sztuki), udziały rozkładają się pomiędzy dwa modele – Toyotę Mirai (122 szt.) oraz Hyundaia Nexo (71 szt.). Najwięcej wodorowych autobusów ma logo Solaris. O tym jak i czy w ogóle pierwsze stacja tankowani wodoru wpłyną na rejestracje aut wodorowych w Warszawie i Poznaniu przekonamy się w kolejnych miesiącach. Na razie jednak wydaje się, że ruch na rynku wodorowców jest niewielki. Na serwisie otomoto.pl dostępne są tyko cztery modele Toyotę Mirai. To liczba mieszcząca się w granicach błędu statystycznego.

Przypomnijmy, że Grupa Orlen zapowiada, że w ciągu najbliższych 8 lat stworzy sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru, z których będą mogli korzystać kierowcy w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce powstanie ok. 57 stacji, na Słowacji ok. 26, a w Czechach ok. 28. Obecnie koncern posiada już stacje tankowania wodoru w Niemczech. Do 2030 roku Grupa ORLEN na inwestycje w wodór przeznaczy ok. 7,4 mld zł.

Natomiast zgodnie z umową z NFOŚiGW, która współfinansuje projekt, PAK-PCE Stacje H2 ma w wybudować w Polsce 30 stacji.




Źródło: samar.pl, orlen.pl, własne
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory