Home Infrastruktura Operatorzy NOXO. Użytkownicy samochodów elektrycznych oczekują więcej

Infrastruktura ładowania

Użytkownicy samochodów elektrycznych oczekują więcej

Infrastruktura ładowania

Użytkownicy samochodów elektrycznych oczekują więcej

Użytkownicy BEV chętnie ładują samochody w miejscach, do których udają się na dłuższy pobyt lub gdzie mają coś do załatwienia - podkreśla operator
Fot. NOXO Energy
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

NOXO ENERGY, pokusił się o krótką analizę potrzeb użytkowników stacji ładowania. Zdaniem operatora, najnowsze analizy rynku elektromobilności wskazują, że rozwój infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych staje się jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzje konsumenckie oraz poziom zadowolenia użytkowników pojazdów w Europie. Same stacje powinny przy tym oferować coraz bardziej zróżnicowane rozwiązania, które ułatwią ładowanie i uprzyjemnią czas spędzony na oczekiwaniu – twierdzą przedstawiciele firmy.

T&E prognozuje, że liczba stacji ładowania musi wzrosnąć trzykrotnie do 2030 roku, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu. Pozarządowa organizacja szacuje, że udział samochodów elektrycznych na rynku może osiągnąć w 2025 roku nawet 24%.

Szybkość i dostępność  

Użytkownicy oczekują nie tylko gęstej sieci stacji, ale zróżnicowanej pod kątem szybkości ładowania zgodnie z ich potrzebami. Z jednej strony potrzeba szybkich ładowarek, które umożliwiają pełne naładowanie baterii w czasie zbliżonym do tego, jaki zajmuje tradycyjne tankowanie. To pożądane jest zwłaszcza przy autostradach i kluczowych węzłach komunikacji w całym kraju. Ale z drugiej strony ważna jest dostępność stacji w dogodnych lokalizacjach – takich jak hotele, parki rozrywki czy parkingi przy centrach handlowych.

Wolniejsze ładowarki, stacje AC, sprawdzają się w miejscach, gdzie ludzie spędzają dużo czasu. Tu szybkość nie jest wskazana. Użytkownicy elektryków potrzebują zostawić samochód na czas pobytu w danym miejscu i nie przejmować się w tym czasie koniecznością jego przeparkowania, po zakończeniu ładowania. Dlatego NOXO dba o dostępność stacji ładowania w najlepszych, topowych hotelach w Polsce oraz najpopularniejszych centrach rozrywki – mówi Jakub Bańkowski, Członek Zarządu NOXO ENERGY.

Łatwość obsługi  

Często wymienianym wymogiem jest prostota obsługi stacji ładowania, w tym intuicyjność interfejsu oraz łatwość płatności. Wielu użytkowników preferuje korzystanie z aplikacji mobilnych lub kart płatniczych, które umożliwiają szybkie autoryzowanie transakcji bez konieczności zakładania kont w różnych systemach.

Naszym zdaniem aplikacja mobilna to dziś konieczność. Jesteśmy przekonani o tym, że dzięki aplikacji liczba użytkowników naszych stacji ładowania wzrosła. Mówią o tym same liczby. Dziś z aplikacji korzysta już ponad 24 tys. osób, co jest dla nas czytelnym znakiem, że w takie rozwiązania należy inwestować. Planujemy udoskonalać aplikację, by była jeszcze bardziej intuicyjna i przyjazna w odbiorze i użytkowaniu – stwierdził Paweł Włudyga, Członek Zarządu NOXO ENERGY.

Informacja o dostępności stacji

Częstym problemem zgłaszanym przez użytkowników jest brak aktualnych informacji o stanie stacji ładowania (czy jest już dostępna, wolna, czy działa prawidłowo). Dlatego rośnie zapotrzebowanie na aplikacje i systemy informacyjne, które umożliwiają sprawdzenie w czasie rzeczywistym dostępności danej stacji oraz jej aktualnej sprawności.

Udogodnienia dodatkowe

Użytkownicy zwracają uwagę na potrzebę udogodnień, które uprzyjemnią czas spędzony na ładowaniu. Dlatego tak chętnie ładują samochody w miejscach, do których udają się na dłuższy pobyt lub gdzie mają coś do załatwienia.

Centra handlowe jako miejsca zaspokajające kompleksowo wiele potrzeb konsumenckich są doskonałą lokalizacją dla stacji ładowania. Po pierwsze dlatego, że posiadają gotową infrastrukturę parkingową z dużą dostępnością miejsc, a zatem wygospodarowanie części dla stacji ładowania i samochodów elektrycznych nie będzie wiązało się z ograniczeniami dla użytkowników tradycyjnych pojazdów. Po drugie – zaspokajają wszystkie potrzeby, o których mówią użytkownicy: punkty gastronomiczne, miejsce do pracy, miejsce odpoczynku – podkreślił Jakub Bańkowski, Członek Zarządu NOXO ENERGY.

Niezawodność i bezpieczeństwo

Jednym z najważniejszych aspektów, które mają wpływ na komfort i zadowolenie kierowców, jest niezawodność stacji ładowania oraz bezpieczeństwo w ich użytkowaniu. To nie tylko kwestia technologii, ale również odpowiedniego zarządzania lokalizacją. Ważne jest, aby stacje ładowania były sprawne technicznie i dostępne w każdej chwili. Nic tak nie zniechęca kierowców, jak awaria w momencie, gdy najbardziej potrzebują ładowania.

Fot. Noxo Energy

Dlatego niezwykle ważne jest regularne serwisowanie. Systemy monitorowania w czasie rzeczywistym pozwalają szybko wykrywać i usuwać usterki, ale równie ważna jest zgodna współpraca z obsługą nieruchomości komercyjnej, na terenie której stacje ładowania się znajdują – dodał Włudyga.

Dodatkowo w lokalizacjach o dużym ruchu powinno być więcej niż jedno stanowisko ładowania. Kierowcy muszą mieć alternatywę, co zwiększa ich poczucie komfortu. Zarówno niezawodność, jak i bezpieczeństwo są kluczowe dla budowania zaufania do infrastruktury ładowania. Użytkownicy, którzy mogą polegać na tym, że stacje zawsze działają i zapewniają im poczucie komfortu, chętniej wybierają samochody elektryczne jako swoje podstawowe środki transportu.

Poszukiwanie równowagi

Z punktu widzenia operatora infrastruktury ładowania, dostosowanie się do powyższych wymagań użytkowników nie jest jeszcze proste. Przykładowo, zapewnienie szybkich ładowarek wiąże się z koniecznością zwiększenia mocy przyłączeniowej, co nie zawsze jest łatwe do zrealizowania.

Jednym z najważniejszych aspektów dla naszej firmy jest znalezienie równowagi między inwestowaniem w infrastrukturę a faktycznym zapotrzebowaniem na danym rynku. Zawsze staramy się dostosować ofertę do konkretnych lokalizacji, uwzględniając preferencje kierowców oraz ograniczenia infrastrukturalne – stwierdził Jakub Bańkowski.

Kierunki rozwoju infrastruktury

Doświadczenie NOXO Energy wskazuje, że rozwój infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych będzie podążał w kilku kierunkach:

  • Rozbudowa sieci stacji ładowania, szczególnie w miejscach, w których ludzie chcą spędzać czas, co pozwoli zwiększyć komfort użytkowania pojazdów elektrycznych.
  • Inwestowanie w rozwiązania, które nie tylko skrócą czas ładowania, ale również umożliwią użytkownikom spędzenie go w ciekawy sposób. Na pewno do grona zaliczają się hotele, parki rozrywki i centra handlowe.
  • Stacje ładowania w roamingu, czyli infrastruktura, która pozwala użytkownikom pojazdów elektrycznych korzystać z ładowarek za pomocą jednej karty lub aplikacji, wydawanej przez producentów samochodów. Takie rozwiązania oferują obecnie BMW czy Mercedes. Rozwiązanie to zwiększa wygodę i dostępność ładowania, ułatwiając podróżowanie na długich trasach i w różnych krajach.
  • Integracja systemów zarządzania stacjami z aplikacjami mobilnymi, które dostarczają w czasie rzeczywistym informacji o dostępności stacji, rezerwacji miejsca oraz stanu technicznego ładowarek.
Źródło: NOXO Energy
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory