Projekty wybrano w ramach piątej rundy finansowania AFIF (Alternative Fuels Infrastructure Facility). Ich realizacja pomoże w zainstalowaniu 4200 punktów ładowania, 48 stacji tankowania wodoru oraz elektryfikacji usług obsługi naziemnej na 21 lotniskach. Termin składania wniosków upłynął na początku listopada ubiegłego roku. Kwota przeznaczona na wsparcie wyniesie 424 mln euro.
Polskie wątki
Wśród wygranych nie brakuje krajowych wątków. 62 miliony euro trafią na polski projekt „Clean Cities – Hydrogen Mob”, mający na celu utworzenie sieci stacji tankowania H2. Z kolei 30 milionów euro wpłynie na „Cross-E Cohesion” – projekt zakładający budowę 706 ładowarek HPC (częściowo do elektrycznych ciężarówek) na Węgrzech, w Chorwacji, Polsce, Słowacji i Słowenii.
Tesla bierze mało
Wśród beneficjentów jest także Tesla, która tym razem otrzyma zaledwie … 10 milionów euro. Przypomnijmy, że koncern Elona Muska był największym beneficjentem dotacji w czwartej rundzie finansowania. Tesla, otrzymała wtedy 148,7 mln euro na budowę 7198 punktów ładowania o mocy 250 kW każdy w 687 lokalizacjach w 22 krajach.
Zwycięskie 42 projekt z piątej rundy są rozmieszczone w kilku państwach członkowskich. Co ciekawe żaden z nich nie jest na terenie Niemiec. Wyjątkiem holenderska inicjatywa wybrana do dotacji („Europejska sieć HRS firmy Air Products”), która obejmuje również stacje tankowania H2 w Niemczech.
W ramach Zielonego Ładu
– Wspieramy projekty o ogromnym znaczeniu dla realizacji celów określonych w ramach Zielonego Ładu UE. Dzięki temu Unia Europejska pokazuje, że przejście na transport o zerowej emisji z wykorzystaniem paliw alternatywnych nie jest marzeniem odkładanym na przyszłość, ale czymś, co dzieje się już teraz w całej UE – powiedziała Paloma Aba Garrote dyrektor Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA).
Fundusze będą pochodzić z instrumentu z obszaru obejmującego wspieranie infrastruktury paliw alternatywnych (AFIF). Można już składać wnioski w nowym przetargu AFIF z budżetem 1 miliarda euro na lata 2024-2025. Pierwszy termin składania wniosków upływa 24 września 2024 r.
Miliard na infrastrukturę
Według unijnej komisarz ds. transportu Adiny Vălean UE zatwierdziła od 2021 r. za pośrednictwem AFIF ponad 1,3 mld euro na różne projekty, które wykorzystano do zainstalowania 26 396 stacji ładowania pojazdów elektrycznych i 202 stacji tankowania wodoru oraz do zelektryfikowania inwestycji naziemnych na 63 lotniskach.
– Ostatnie zaproszenie do składania projektów okazało się jak dotąd największym sukcesem pod względem liczby i jakości projektów, pokazując rosnące zainteresowanie infrastrukturą wodorową i ładowaniem elektrycznym – podsumowała Adiny Vălean.
RaWa