– W sumie osiągnęliśmy liczbę 8861 punktów ładowania. W naszym kraju na każde 14 pojazdów przypada mniej więcej jeden punkt szybkiego ładowania (DC). Turcja zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby punktów ładowania DC na pojazd – powiedział Yılmaz.
Według danych Automotive Distributors and Mobility Association (ODMD) od stycznia do sierpnia tego roku sprzedano w Turcji prawie 22 900 pojazdów elektrycznych (EV). Oznacza to wzrost o ponad 597% w porównaniu do 3283 samochodów elektrycznych sprzedanych w tym samym okresie rok temu. Togg, pierwszy krajowy turecki producent samochodów, ogłosił wcześniej, że do końca sierpnia dostarczył 3400 sztuk T10X. Z tego 1965 dostarczono tylko w zeszłym miesiącu.
W Turcji na 4221 stacjach ładowania w całym kraju znajduje się 6633 punktów ładowania (AC) i 2228 punktów ładowania prądem stałym (DC). Zdaniem tureckiego rządu ta liczba bardzo szybko rośnie.
– Oczywiście jest to bezpośrednio powiązane z liczbą pojazdów, ale skoro liczba pojazdów elektrycznych szybko rośnie, równie ważne jest, aby nasze punkty ładowania rosły w tym samym tempie. To naprawdę satysfakcjonujące dla naszej branży – stwierdził Yılmaz.
Według danych ODMD z początku września udziały w rynku pojazdów zasilanych akumulatorowo i hybrydowych osiągnęły 3,9% i 10,4% w okresie od stycznia do sierpnia, w porównaniu z 0,9% i 10,3% w pierwszych ośmiu miesiącach ubiegłego roku.
W związku z tym, że liczba pojazdów elektrycznych w Turcji rośnie, EPDK podejmuje również kroki mające na celu ułatwienie życia właścicielom pojazdów elektrycznych poprzez regulację usług ładowania.
Dzięki rozporządzeniu posiadacze licencji operatora punktów ładowania mogą wyznaczyć niektóre lub wszystkie punkty ładowania w swojej sieci ładowania, jako ekologiczne stacje ładowania, pod warunkiem, że cała energia elektryczna dostarczana do tych stacji pochodzi z odnawialnych źródeł energii.
– Cieszymy się, że oprócz zintegrowanych stacji ładowania z magazynami energii elektrycznej i urządzeniami do produkcji energii odnawialnej, usługi ładowania pojazdów elektrycznych mogą być świadczone również za pośrednictwem ekologicznych stacji ładowania certyfikowanych w ramach YEK-G (Dokument z Gwarancją Źródła Energii Odnawialnej). Oczekujemy, że nasza branża będzie kontynuować inwestycje w tym zakresie – podsumował Yılmaz.