Celem programu “Mój Elektryk”, wdrażanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest motywowanie przedsiębiorców do prowadzenia bardziej ekologicznej działalności oraz nabywania elektrycznych samochodów. Uzyskane dotacje mają bezpośredni wpływ na różne aspekty podatkowe, w tym również na podatek VAT.
Samochody elektryczne a VAT – rozliczenie auta elektrycznego
Podatnik VAT ma prawo odliczać koszty na zasadach ogólnych, bez wpływu na to, skąd pochodzi finansowanie zakupów. Dotacje uzyskane z programu “Mój Elektryk” nie wpływają na wartość firmowych odliczeń.
Jeśli przedsiębiorca ma możliwość odliczenia VAT od samochodu w działalności (100% lub 50%), to kwota podlegająca odliczeniu nie jest objęta uzyskanymi środkami rządowymi. Podatek VAT nie może być uwzględniony jako koszt kwalifikowany, w przeciwieństwie do podatku VAT, który jest objęty dotacją. Oznacza to, że w przypadku, gdy przedsiębiorca opłacił podatek, który nie może odliczyć VAT, dotyczy to również samochodu zakupionego z programem “Mój Elektryk”.
Podatnik VAT może odliczyć różne kwoty VAT od elektryka w zależności od swojej kwalifikacji:
- Jeśli jest podatnikiem VAT czynnym, który może odliczyć 100% podatku, VAT nie jest zaliczany jako koszt kwalifikowany.
- Jeśli jest podatnikiem VAT czynnym, który może odliczyć 50% podatku, VAT nie jest zaliczany jako koszt kwalifikowany w tych 50%.
- Jeśli jest podatnikiem VAT zwolnionym, VAT nie jest zaliczany jako koszt kwalifikowany.
Podsumowując, rozliczanie podatkowe samochodu sfinansowanego z dopłaty “Mój Elektryk” odbywa się niemalże na takich samych zasadach, jak pojazdu opłaconego w pełni samodzielnie.
Należy także podkreślić, że Podatek, że w myśl art. 21 ust. 1 pkt 129a ustawy o PIT, dotacje otrzymane ze środków Narodowego bądź wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) są zwolnione z podatku. NFOŚiGW zajmuje się udzielaniem dofinansowania samochodów elektrycznych, czyli przedsiębiorca nie ma obowiązku regulowania podatku od uzyskanych środków.
Jak zaksięgować dotację na samochód elektryczny?
Podatnik, który otrzyma dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego, kwotę otrzymanego dofinansowania powinien zaliczyć do rozliczeń międzyokresowych przychodów i przeksięgowywać w pozostałe przychody operacyjne równolegle do odpisów amortyzacyjnych.
Do jakiej kwoty dofinansowanie na elektryka?
W przypadku osób fizycznych dopłata do elektryka wynosi 18 750 zł. Na większe dofinansowanie mogą liczyć kierowcy z Kartą Dużej Rodziny – 27 000 zł. Wnioskodawcy, którzy nie są osobami fizycznymi mogą liczyć na dopłaty, których poziom zależy od kategorii pojazdu oraz średniorocznego przebiegu.