Można wrzucić w koszty
Rowery i hulajnogi elektryczne zdobywają coraz większą popularność. Nic dziwnego – to szybki, wygodny i ekologiczny sposób na przemieszczanie się po zatłoczonych miastach, często szybszy zarówno od samochodu, jak i od komunikacji publicznej. Niestety, koszty zakupu takich sprzętów – zwłaszcza rowerów – bywają spore. Czy da się je przynajmniej rozliczyć w firmie korzystnie pod względem podatkowym, czyli „wrzucić w koszty”, tak jak w przypadku aut? Jak najbardziej.
Korzystasz służbowo-zaliczasz do kosztów
Jak podaje portal Prawo.pl, nie brakuje interpretacji, które wskazują, że jest to zgodne z prawem. „Korzystną odpowiedź otrzymał m.in. mężczyzna prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (Interpretacji z 28 czerwca 2024 r. (nr 0115-KDIT3.4011.425.2024.2.KP). Podatnik zamierza kupić rower elektryczny lub hulajnogę o wartości poniżej 10 tys. zł. Zamierza ich używać, by dojeżdżać do klientów” – podano.
„Jeśli podstawowym celem i sposobem korzystania z roweru elektrycznego jest wykorzystanie w działalności gospodarczej, to wydatek poniesiony na jego zakup może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT” – brzmiała odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wydatki na zakup roweru odlicza się całości
Co ważne, posiadanie przez przedsiębiorcę samochodu firmowego nie wyklucza tu kupowania roweru elektrycznego na potrzeby prowadzonej działalności. Nie ma przepisu, który by tego zabraniał – podobnie jak można mieć dwa służbowe samochody.
Jeśli wartość roweru nie przekracza 10 000 zł, można nie zaliczyć go do środków trwałych, a wydatki na jego zakup zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu. Można także zaliczyć taki składnik majątku do środków trwałych, a później jednorazowo go zamortyzować, dokonując jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości odpowiadającej wydatkom na nabycie danego składnika majątku, w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego albo w miesiącu następnym. Możliwe jest także amortyzowanie go na takich samych zasadach, jak wszystkich innych środków trwałych.
Co z użytkiem do celów prywatnych?
Można więc odliczyć VAT od zakupu roweru – problem powstaje jednak, gdy chcemy korzystać z niego również do celów prywatnych. Dyrektor KIS zajął się tym problemem w interpretacji z 18 października 2022 r. (nr 0114-KDIP4-2.4012.386.2022.3.MC). Podatniczka pytała tam, czy może odliczyć cały VAT od zakupu roweru elektrycznego, którym będzie co prawda dojeżdżać do biura i kontrahentów, ale nie wyklucza także przejażdżek w celach prywatnych.
Zasady zdrowego rozsądku
„Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, że kobieta będzie mogła odliczyć 100 proc. podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup tego roweru. Do rowerów bowiem nie stosuje się ograniczenia pozwalającego na odliczenie tylko 50 proc. podatku. Dotyczy ono jedynie samochodów osobowych (wykorzystywanych do celów mieszanych, czyli zarówno służbowych, jak i prywatnych).
Zarazem jednak dyrektor KIS zastrzegł, że podatniczka będzie musiała płacić VAT od każdego wykorzystania roweru do celów prywatnych” – podaje portal Prawo.pl. Jako podstawę prawną dyrektora wskazał art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. W praktyce jednak wyliczenie takiego podatku byłoby niezwykle trudne. W tym przypadku należy kierować się po prostu zasadami zdrowego rozsądku.
MA