Home Pojazdy Osobowe Polestar Producenci a zyskowność. Tylko cztery marki „na plusie”

Rynek EV

Producenci a zyskowność. Tylko cztery marki „na plusie”

Rynek EV

Producenci a zyskowność. Tylko cztery marki „na plusie”

Tesla jest niekwestionowanym liderem zyskowności
Fot. MA
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

Czy na produkcji samochodów elektrycznych można zarobić? Tak, ale nie jest to zbyt częste. Na plusie nie jest zbyt wiele firm.

Pojazdy elektryczne są przyszłością motoryzacji – co do tego nie mają dziś raczej wątpliwości nawet ci, którzy niedawno byli wielkimi sceptykami elektromobilności. Ale czy ich produkcja to dobry, dochodowy biznes? Tutaj już można mieć wątpliwości, bo nie zawsze jest tak kolorowo.

W ramach nowego badania Rho Motion, sprawdzono dochody operacyjne marek, które zajmują się tylko produkcją aut EV (ważne: nie brano pod uwagę firm, które mają pojazdy elektryczne w ofercie oprócz spalinowych). Tylko cztery spośród sprawdzanych przedsiębiorstw zakończyło 2024 rok zyskiem.

Liderem Tesla

Pierwsze miejsce raczej nie powinno zaskoczyć – to Tesla, która odnotowała marżę operacyjną na poziomie 7,2%. Wygrała więc z BYD (6,4%). Ale zyski Tesli spadły w stosunku do wyniku z 2023 r., a zyski BYD stale rosną. Jak wskazują analitycy, jeśli taki trend się utrzyma, w wynikach za rok 2025 chińska marka może już „wygrać”.

Dwie pozostałe marki z badanych, które uzyskały zyski, to Li Auto i Seres Group (w skład tego drugiego koncernu wchodzą marki Seres, Aito i Landian). Obydwie są z Państwa Środka.

Inne marki bez zysków

Pozostałe przedsiębiorstwa produkujące auta EV nie wyszły w 2024 r. na plus, ale niektóre są na dobrej drodze, by to uzyskać. Zeekr, część grupy Geely odnotowała stratę na poziomie – 8,5%, ale obecnie notuje znaczne wzrosty sprzedaży, może więc wkrótce osiągnąć zyskowność. Xpeng i Leapmotor o połowę zmniejszyły swoje straty w latach 2023-2024.

Nio traci -30%, co każe myśleć, że przed tą marką jest jeszcze długa droga do osiągnięcia „zielonych tabelek” w arkuszach kalkulacyjnych.

Co ciekawe, Tesla była jedyną marką spoza Chin, która w tym badaniu osiągnęła zyskowność. Inni producenci z Europy lub ze Stanów Zjednoczonych nadal są na minusie – jak Polestar czy Rivian, choć obydwie te marki zmniejszyły swoje straty, korzystając m.in. z dużego finansowania zewnętrznego.

Lucid na szarym końcu

Jaka firma traciła najwięcej? Niestety – to nie jest dobry czas dla marki Lucid. O jej problemach ostatnio sporo się mówi, nawet mimo dużej umowy ws. dostarczania oprogramowania dla Volkswagena. Czy zmiana prezesa pomoże? Zobaczymy – jak na razie, w 2024 r. Lucid uzyskał marżę operacyjną na poziomie – 374%. Co ciekawe, to poprawa o ponad 500% w stosunku do wyniku z 2023 r., ale nawet mimo dużego wsparcia ze strony saudyjskich inwestorów, droga Lucida do wyjścia na prostą może być długa i kręta.

Producenci od dawna donoszą, że zarabianie na autach elektrycznych nie jest łatwe. Ich tworzenie wymaga sporych nakładów, a trwająca wojna cenowa (podbijana przez Teslę i marki z Chin) nie polepsza sytuacji, ponieważ nie można narzucić zbyt dużej marży. Mimo tego, np. Volvo stale zwiększające udział aut EV w sprzedaży w 2024 r. osiągnęło najwyższą roczną sprzedaż detaliczną (763 389 sztuk), najwyższe przychody i najwyższy zysk operacyjny w swojej 98-letniej historii. Należy też pamiętać, że brak zysku w firmie może być elementem strategii biznesowej na dany moment.

PM

Źródło: Rho Motion
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory