Jak szacują eksperci, do 2050 roku samochody elektryczne przyczynią się do generowania od 12 do 14% globalnej konsumpcji energii. Co to oznacza? Konieczność znacznego przemodelowania rzeczywistości energetycznej, jaką znamy. Sieci energetyczne muszą stać się bardziej wydajne – ale to dopiero początek wyzwań. Zmiany za sprawą innowacji w dziedzinie mobilności nabierają tempa. Elektromobilność wpłynie na rewolucje nie tylko w sektorze transportowym, ale i energetycznym.
Inwestycje a sieci elektroenergetyczne
Inwestycje dedykowane dla nowej mobilności mogą przyczynić się do poprawy jakości lokalnych sieci elektroenergetycznych w miejscach, gdzie będę powstawały nowe punkty ładowania, przynosząc równolegle szereg korzyści dla lokalnych społeczności. To oznacza, że budowa np. hubu do ładowania samochodów elektrycznych (zwłaszcza jeśli pojawi się także miejsce do szybkiego ładowania pojazdów ciężarowych) może pozytywnie wpłynąć na jakość sieci, która doprowadza także prąd do okolicznych domów.
Aby transformacja była korzystna dla społeczności i środowiska, musi odbyć się wraz z integracją odnawialnych źródeł energii oraz nowych technologii. W jaki sposób pojazdy elektryczne mogą wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa? Czy auta EV pomogą w bilansowaniu sieci elektroenergetycznej? Jakie inne wyzwania, ale i jakie korzyści dla infrastruktury energetycznej niesie ze sobą popularyzacja aut na prąd?
Integracja a systemy energetyczne
Mówimy tu o panelu „New Mobility Drives the Transformation of the Energy System”, czyli „Nowa Mobilność Prowadzi Transformację Systemu Energetycznego”. „Uczestnicy panelu będą rozmawiać o wyzwaniach i możliwościach, jakie niesie za sobą integracja nowej mobilności z systemami energetycznymi. Dyskusja ma na celu wymianę wiedzy, doświadczeń i spostrzeżeń, ale także zainspirowanie uczestników do aktywnego udziału w transformacji energetycznej” – podano w opisie wydarzenia na stronie Kongresu Nowej Mobilności.
Wybitni eksperci
Na liście prelegentów znalazły się takie osoby, jak Ireneusz Fąfara, prezes koncernu Orlen, a także Katarzyna Warzywoda – Mobility Manager Poland, Shell Polska. Dyskutować będą również Rafał Gawin(President / Council of European Energy Regulators General Assembly Member, Energy Regulatory Office / CEER) oraz Sylwia Ziemacka (Editor-in-Chief, Poland Weekly). Panelistą jest także Zbigniew Jagiełło – członek rady nadzorczej firmy Ekonergetyka.
Zbigniew Jagiełło ma za sobą m.in. pełnienie roli Dyrektora Naczelnego i Prezesa Grupy PKO Banku Polskiego, był również Prezesem Zarządu Pioneer Pekao, Alliance TFI i zarządzającym aktywami tych przedsiębiorstw.
Ekoenergetyka – historia jak z Krzemowej Doliny
„Historia firmy Ekoenergetyka najbardziej pasowałaby do scenerii kalifornijskiej Doliny Krzemowej, jednak nie wydarzyła się między San Francisco a San Jose, ale między Berlinem a Warszawą. A dokładniej, w Zielonej Górze. Dwóch studentów stworzyło start-up, który dzisiaj jest globalnym gigantem i dostarcza ładowarki do 30 krajów, od Brazylii po Singapur. Nieprawdopodobny biznesowy sukces odniesiony przez firmę w stosunkowo krótkim czasie pokazuje, jaki potencjał drzemie w polskim biznesie i myśli technicznej i że polska firma może nie tylko konkurować z zachodnimi, ale być w technologicznej czołówce na elektromobilnym rynku w tym konkretnym przypadku w segmencie ładowarek dużych mocy” – oto, jak na elektromobilni.pl opisywaliśmy historię tej firmy.
„Ekoenergetyka wypracowała sobie mocną markę na europejskim rynku, zdobywając ponad 30% rynku ładowarek wysokiej mocy, ale wiemy z dobrze poinformowanych źródeł, że intensywnie spływają zapytania ofertowe z krajów Ameryki Południowej, państw afrykańskich, Bliskiego Wschodu, a nawet z południowo-wschodniej Azji i Oceanii. Dobra opinia się niesie. W ubiegłym roku firma pozyskała mniejszościowego udziałowca, amerykański fundusz Enterprise Investors. Współpraca z dużym funduszem z USA, zaowocowała strategią ambitną i nakierowaną na szeroko zakrojoną ekspansją. Tworzone są oddziały i struktury m.in na Wyspach Brytyjskich, w krajach Beneluksu, krajach “starej” Europy, Skandynawii i na Półwyspie Iberyjskim” – oto tylko niektóre z sukcesów firmy.
Pojawienie się Zbigniewa Jagiełły na wspomnianym panelu to niejedyny znak obecności Ekoenergetyki na Kongresie Nowej Mobilności. Odbędzie się tam także premiera przełomowej technologii e-ciężarówek Ekoenergetyki. „Z dumą prezentujemy rewolucyjną technologię i produkty do ładowania prądem stałym, wyznaczając kluczowy moment dla Ekoenergetyki jako europejskiego i polskiego lidera w dziedzinie e-mobilności. Ta podwójna premiera pokazuje naszą wiedzę w zakresie ładowania o dużej mocy i wzmacnia nasze zaangażowanie w kształtowanie przyszłości infrastruktury szybkiego ładowania.
Nie przegap okazji, aby z pierwszej ręki poznać nasze transformacyjne rozwiązania do ładowania e-ciężarówek. Kongres Nowej Mobilności to idealne miejsce, aby doświadczyć znaczących kroków, które podejmujemy, aby sprostać zmieniającym się potrzebom rynku e-trucków. Odkryj z nami przyszłość elektryfikacji floty – gdzie najnowocześniejsza technologia spotyka się z praktycznym zastosowaniem!” – opisuje firma. Premiera odbędzie się 24 września o 12:00 na stoisku S14-S19.
MA