Dynamiczny wzrost globalnej sprzedaży aut elektrycznych
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w skali globalnej, sprzedaż aut elektrycznych (EV) wzrosła do ponad 14 milionów w 2023 roku, co stanowi 35% skok w porównaniu z rokiem 2022. Trend ten jest coraz bardziej widoczny również w Wielkiej Brytanii. Mimo rosnącego zainteresowania EV, badania pokazują też, że istnieją pewne obawy, które hamują szybsze przejście na elektromobilność. Największe zmartwienia kierowców to żywotność baterii (dla 55% ankietowanych) oraz dostępność stacji ładowania (dla 38% ankietowanych). Tzw. „lęk przed zasięgiem”, czyli obawa przed brakiem energii na dłuższych trasach, niepokoi 37% kierowców.
Przemiany na rynku samochodów używanych
Pozytywnym trendem, który wynika z brytyjskich badań, jest rosnące zainteresowanie rynkiem używanych samochodów elektrycznych. Aż 75% obecnych właścicieli pojazdów elektrycznych deklaruje, że rozważyłoby zakup używanego elektryka, co wskazuje na rosnące możliwości w segmencie pojazdów z drugiej ręki.
Jednakże, 31% tych, którzy nie są zainteresowani zakupem używanego pojazdu elektrycznego, obawia się spadku wartości tych aut. Mimo to, wzrastająca liczba kierowców otwartych na rynek wtórny pojazdów elektrycznych to pozytywny sygnał dla tych, którzy szukają tańszej drogi do przesiadki na elektryki – zwraca uwagę serwis evmagazine.com
Przyszłość elektromobilności i zrównoważonego transportu
Motywacją dla wielu kierowców do zakupu pojazdu elektrycznego jest redukcja śladu węglowego. Aż 45% ankietowanych wskazuje, że to właśnie troska o środowisko była głównym powodem ich decyzji przy wyborze auta na prąd. Jednak 42% kierowców zauważyło, że od momentu zmiany pojazdu muszą dokładniej planować swoje podróże, co podkreśla konieczność dalszego rozwoju infrastruktury ładowania.
Przewiduje się, że do 2030 roku, sprzedaż samochodów elektrycznych może wzrosnąć nawet sześciokrotnie, co pozwoli EV zająć od 62% do 86% rynku. Przy takim tempie wzrostu, samochody elektryczne mogą stanowić dwie trzecie globalnej sprzedaży pojazdów do tego czasu – twierdzi evmagazine.com.
Wielka Brytania planuje 300 000 ładowarek do 2030 r.
W parze z popularnością elektrycznych aut idzie szybki wzrost liczby stacji ładowania, co jest określane jako „ogromny sukces” kraju – donosi brytyjski serwis Autocar. Do końca dekady kraj planuje mieć 300 000 ładowarek. Obecnie dostępnych jest 66 779 punktów ładowania w prawie 35 000 lokalizacjach, a liczba ta rośnie co kilkadziesiąt minut. Na przykład w 2023 roku w Londynie ich liczba wzrosła z 152 na 234 na 100 000 osób.
Wsparcie na rządowym poziomie
Eksperci podkreślają, że mimo pozytywnych wyników, nowy rząd musi zapewnić kluczowe finansowanie i usunąć bariery, aby utrzymać tempo wzrostu. Przedstawiciele sektora ładowania wymagają lepszej współpracy z rządem, aby skutecznie odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie związane z nadchodzącym zakazem sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2030 roku. Redakcja Autocar przypomina także, że do tej pory zainwestowano ponad 6 miliardów funtów w rozwój publicznej sieci ładowania, jednak nadal istnieją problemy z uzyskaniem pozwoleń i budową nowych punktów.
OW