Droga do zerowej emisji
Nowe przepisy wyznaczają drogę do zerowej emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych w 2035 r. (cel obejmujący całą unijną flotę polegający na zmniejszeniu emisji CO2 wytwarzanych przez nowe samochody osobowe i dostawcze o 100% w porównaniu z 2021 r.). Pośrednie cele redukcji emisji na 2030 r. ustalono na poziomie 55% dla samochodów osobowych i 50% dla samochodów dostawczych. Ostatecznie 340 głosami za, przy 279 głosach przeciw i 21 wstrzymujących się, posłowie zatwierdzili porozumienie osiągnięte z Radą w sprawie zmienionych norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych zgodnie z rosnącymi ambicjami klimatycznymi UE.
Polacy bez poparcia
Tymczasem Wirtualna Polska zapytała Polaków w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez United Surveys, co sądzą o decyzji Parlamentu Europejskiego w sprawie zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku. Wyniki są jednoznaczne. Na pytanie, “czy popiera Pan/i tę decyzję” aż 76% odpowiedziało, że nie. 22,3% badanych wskazało “raczej nie”, a 53,7% “zdecydowanie nie”. Innego zdania było ponad 15% badanych, których ucieszyła decyzja PE. “Raczej tak” odpowiedziało 8,4% pytanych, a 7% wskazało “zdecydowanie tak”. 8,6% respondentów nie miało w tej sprawie zdania.
Komentarz
Warto w tym miejscu przypomnieć, że niemal 100 lat temu świat wchodził w „erę motoryzacji”. To wówczas wydawała się niesamowita i mało realna perspektywa. Jeden z głównych architektów tej zmiany Henry Ford, zapytany o to czy zastanawiał się nad oczekiwaniami ludzi miał powiedzieć: „Gdybym zapytał ludzi, czego chcą, powiedzieliby, że szybszych koni.“
W Polsce na razie elektrmobilność dopiero zaczyna przebijać się do społecznej świadomości. Także część polityków (wyczuwająca naturalnie nastroje społeczne) jest sceptyczna w stosunku do nowych przepisów. Jakby nie zdawali sobie sprawy z tempa w jakim zmienia się obecnie świat wokół nich. A wystarczy wziąć do ręki telefon komórkowy sprzed 10 lat i popatrzeć na swojego nowego smartfona, aby uświadomić sobie że tempo jest zawrotne. Warto o tym pamiętać przy okazji analizowania wyników sondaży. Świat się zmienia i nic nie zahamuje technologicznego postępu zmierzającego w kierunku bezemisyjnego transportu i transformacji napędowej, która dzieje się na naszych oczach i której już jesteśmy częścią.