– Wejście na chorwacki rynek było naturalnym kierunkiem rozwoju sieci w kontekście naszej strategii, która zakłada budowę pozycji największego dostawcy usług ładowania w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział prezes GreenWay Polska Rafał Czyżewski.
Obecnie na terenie Chorwacji znajduje się 26 publicznych stacji ładowania GreenWay. Siedem z nich z nich to ładowarki własne DC, a pozostałe to urządzenia partnerskie AC. W sumie publiczna sieć GreenWay Hrvatska to 54 punkty ładowania.
Szybka ekspansja
W ciągu najbliższych 5 lat GreenWay Hrvatska zamierza uruchomić w Chorwacji co najmniej 300 stacji szybkiego ładowania. Przyszłe działania spółki są także powiązane z rozporządzeniem AFIR. Jego wejście w życie doprowadziło do powstania Grupy Operatorów Sieci Ładowania Pojazdów Elektrycznych przy Chorwackiej Izbie Handlowej, na której czele stanął prezes chorwackiej spółki – Dino Novosel.
– Do 2025 roku Chorwacja musi zapewnić stacje ładowania dla pojazdów osobowych przy głównych drogach co 60 kilometrów, a do 2030 roku te same obowiązki będą dotyczyły także transportu ciężkiego. Realizacja wymagań AFIR ma zasadnicze znaczenie dla zrównoważonej mobilności w europejskim systemie transportowym, którego Chorwacja jest ważnym ogniwem – powiedział Dino Novosel.
GreenWay Polska jest częścią międzynarodowej grupy GreenWay, działającej w obszarze elektromobilności. Jak podaje spółka, posiada najintensywniej rozwijającą się sieć ładowania samochodów elektrycznych w środkowym regionie Europy. Obecnie w sieci GreenWay w Polsce znajduje się 1 411 punktów ładowania, w większości szybkie punkty ładowania o mocy powyżej 100 kW.
ISBnews, EPL