Więcej mocy
Fabryka znacznie zwiększy zdolności produkcyjne polskiego oddziału GARO – producenta osprzętu elektroinstalacyjnego i stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Do tej pory fabryka wytwarzała 2 tys. stacji tygodniowo. Nowy zakład pozwoli zwiększyć zdolności produkcyjne do 20 tys. stacji ładowania w skali tygodnia. Zwiększenie mocy wiązało się będzie ze wzrostem zatrudnienia. Docelowo pracę w fabryce znajdzie 350 osób (dziś jest ok. 140 pracowników).
‘- Nowy zakład to dla nas ogromne możliwości, nie tylko jako jednostki produkcyjnej. Planujemy rozwój wszystkich działów wspierających oraz transfer nowych kompetencji. Już teraz zostaliśmy największym zakładem produkcyjnym Grupy. Jednocześnie bardzo liczymy no to, że niebawem rynek elektromobilności w Polsce osiągnie oczekiwany wzrost i coraz większa ilość produkowanych przez nas urządzeń zostanie kraju – powiedział Marek Samborski, Prezes Zarządu GARO Polska.
Dobry czas na inwestycje
– Dziś jest najlepszy czas do realizowania inwestycji w elektromobilność, która rozwija się w naszym kraju dynamicznie. Za sprawą takich firm jak GARO – producenta ładowarek rozwój sektora ma szansę na znaczne przyspieszenie. Najbliższe lata będą wymagały olbrzymich inwestycji w infrastrukturę ładowania, by sprostać zapotrzebowaniu rynku i wymogom unijnym. Inwestycje taka jak fabryka GARO pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość z przekonaniem, że zakładane cele uda się zrealizować – powiedział Aleksander Rajch, Członek Zarządu PSPA, który z ramienia Stowarzyszenia aktywnie (fot. poniżej) uczestniczył w wydarzeniu.
Nowa hala produkcyjna w Trzebuszu pod Szczecinem to największa inwestycja Grupy GARO o wartości około 10 mln euro. 15 300 mkw powierzchni, z czego 7 400 mkw to powierzchnia produkcyjna na dwóch poziomach, a 6000 mkw to powierzchnia magazynowa na 5000 miejsc paletowych z opcją postawienia antresoli i wygospodarowania tym samym dodatkowej powierzchni. Budynek posiada certyfikat ekologiczny Breem i jest operacyjnie neutralny pod kątem śladu węglowego. Na terenie funkcjonują 4 pompy ciepła (moc chłodnicza 0,5 MW). Instalacja 400 kW PV na dachu, będzie gotowa w pierwszej połowie 2024 r. Na miejscu powstał hub ładowania z 21 punktami AC. Docelowo dołączą do nich ładowarki dużej mocy DC.
W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. Patrick Anderson, CEO GARO AB, Mikael Benthe, Radca Ambasady Szwecji oraz lokalni politycy: Dariusz Wieczorek, poseł na Sejm RP, Anna Bańkowska, członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, oraz Wojciech Dorżynkiewicz, radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
Szwedzka Grupa GARO AB o tej pory wyprodukowała 160 000 ładowarek do samochodów elektrycznych z czego 80 000 przypadło na polski oddział Grupy.
Redakcja