Wydarzenie, którego patronem tytularnym była Visa, udowodniło, jak ogromne jest zainteresowanie elektromobilnością w Polsce i potwierdziło, że najlepszą formą zbliżenia ludzi do nowych technologii jest pokazanie, jak ona wygląda w praktyce. Mając do dyspozycji dziesiątki różnych modeli aut elektrycznych, profesjonalny tor oraz kadrę, fani bezemisyjnego transportu mieli okazję sprawdzić swoje możliwości oraz pozyskać wiele ciekawych informacji na temat samochodów elektrycznych, począwszy od budowy z zasady działania, a skończywszy na technice prowadzenia. Można było również zapoznać się z różnego rodzaju pojazdami na baterie – od aut sportowych poprzez samochody dostawcze, a skończywszy na jednośladach. Trudno się, wobec tego dziwić, że druga edycja EV Experience, który był największym w Polsce, otwartym dla publiczności testem samochodów elektrycznych – okazała się tak wielkim sukcesem.
Elektromobilne rekordy
Zadowolenia nie ukrywa Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA. – Dzień otwarty EV Experience to święto każdego entuzjasty pojazdów zeroemisyjnych. W jednym miejscu zgromadziliśmy ponad 200 samochodów elektrycznych, z czego ponad 70 przez 10 godzin bez przerw jeździło na Torze Modlin. Stworzyliśmy na terenie obiektu 4 pełnoprawne tory. Udało się pokonać niemal 3 tysiące kilometrów, bijąc tym samym rekord zeszłorocznej edycji – podkreślił Maciej Mazur.
Pełna gama pojazdów eklektycznych
Odwiedzający EV Experience mieli okazję osobiście zapoznać się z pełną gamą rynkowych nowości. W Modlinie pojawiły się m.in.: światowy samochód roku – Hyundai IONIQ 6, innowacyjny NIO ET7, luksusowe BMW i7 i Mercedes-Benz EQS SUV, czy BMW iX M60 przyspieszające od 0 do 100 km w niecałe 3,8 sekundy. Uczestnicy EV Experience mieli także okazję by przetestować pojazdy użytkowe ze strefy e-CARGO, w tym najnowszy model ID.Buzz od Volkswagena czy szeroką gamę dostawczych Mercedesów.
Spełnione elektromobilne założenia
– Założeniem było zaprezentowanie w jednym miejscu wszystkich segmentów obszaru e-mobility. Goście mieli do dyspozycji m.in. strefę micro z elektrycznymi rowerami i hulajnogami oraz tor off-roadowy, gdzie mogli sprawdzić możliwości EV w trudniejszym terenie – podkreślił Maciej Gis, kierownik biura komunikacji PSPA. Udostępniliśmy również zeroemisyjne skutery oraz motocykle, a na jednym z torów zorganizowaliśmy szkołę bezpiecznej jazdy – dodał.
Drugiego dnia (pierwszy dzień był zorganizowany dla biznesu), odbył się też zlot EV Klubu Polska, który zgromadził imponującą liczbę Klubowiczów. Punktem kulminacyjnym wydarzenia były zawody EV Klub Polska Cup, które odbyły się pod patronatem magazynu motoryzacyjnego Auto Świat. Rywalizacja wyłoniła najszybszego kierowcę elektrycznego spośród klubowiczów, którzy starali się o uzyskanie jak najszybszego czasu w prywatnych samochodach. W zawodach wystartowało 30 pojazdów.
Zdaniem Maciej Mazura,liczba osób, które uczestniczyły w EV Experience pokazała, że elektromobilność nie jest rynkową niszą, a tematem, który dosłownie elektryzuje Polaków. Przygotowane aktywności oraz możliwość jazd na torze to unikatowa formuła, którą nie tylko powtórzyliśmy zgodnie z naszymi zeszłorocznymi obietnicami, ale także zwiększyliśmy jej skalę. – Udowodniliśmy, że elektromobilność już dziś nie tylko pozwala na bezproblemowe poruszanie się po Polsce, ale dodatkowo można z niej czerpać frajdę i emocje, o jakich do tej pory nie myśleliśmy – podsumował szef PSPA.